Участъкът от ”Турски поток” за пренос на руски природен газ през Сърбия към Европа ще навреди на конкуренцията в региона. Това заяви Енергийната общност към ЕС, цитирана от ”Ройтерс”. Тази седмица сръбският енергиен регулатор AERS разреши на „Газтранс“ да работи по проекта, въпреки стремежите на страната за членство в ЕС и очевидното му несъответствие Третия енергиен пакет на ЕС.
Дружеството „Газтранс: е собственост на базираната в Швейцария „Южен поток Сърбия“, в която руският Газпром държи 51% от акциите, а останалите са в ръцете на сръбската газова компания „Сърбиягаз“.
Енергийната общност, организация на ЕС, която разширява енергийните политики на блока до евентуални бъдещи членки на Общността, коментира, че с това решение Сърбия е пропуснала възможността проектът да е в съответствие с европейските правила.
400-километровият участък в Сърбия се очаква да бъде завършен до 15 декември тази година. Той ще е с капацитет 13,88 милиарда кубични метра газ на година.
Междувременно руският вицепремиер Юрий Борисов заяви, че „Турски поток“ е важен за Сърбия и за икономическото й развитие. Строителството на участъка в Сърбия не зависи само от Русия, но и от Унгария и България. Борисов отбеляза още, че премиерите на Унгария и България са заинтересовани газопроводът да преминава през Сърбия от границата с България до унгарската граница. България планира да построи нов газопровод в северната част на страната, който ще тръгва от компресорна станция „Провадия“ и ще достига до сръбския гр. Зайчар. Проектът, макар да обслужва интересите на Русия се рекламира като самостоятелен и ще се финансира изцяло от „Булгартрансгаз“.