евроизбори

Продължилите четири дни избори за Европейски парламент приключиха. Гражданите на Европейския съюз избираха между набиращите популярност крайнодесни партии и традиционните политически сили, подкрепящи европейския проект. Това бе причината за високата избирателна активност, като над половината от имащите право на глас европейци упражниха своето право на глас.

Двете най-големи парламентарни групи – Европейската народна партия и Прогресивният алианс на социалистите и демократите – остават най-големите в новия Европейски парламент, но вече нямат възможност да сформират управляващо мнозинство.

ЕНП може да получи 173 мандата в новия парламент, което е с 44 места по-малко, отколкото на предишните избори през 2014 г. Социалдемократите претендират за 148 места, което е с 38 по-малко.

Парламентарната група Алианс на либералите и демократите, ще увеличи броя на своите мандати с 11 до 79 депутати. А ако към тях се добавят и депутатите от партията на френския президент Еманюел Макрон „Република, напред“, то либералите могат да разчитат на 102 места. ПГ на „Зелените“ – Европейски свободен алианс също разширява присъствието си с 16 депутати до 68 мандата.

След тях са Европейските консерватори и реформатори – 62 мандата, което е с 14 по-малко. Европа на нациите и свободата, в която влиза Марин Льо Пен, също увеличава броя на депутатите си с 22 до 59. Извън парламентарните партии също увеличават броя си с 59 места. „Европа за свобода и пряка демокрация“ с участието на „Алтернатива за Германия“ ще разполага с 57 места или с 16 повече.

Британците подкрепиха Брекзит, спад на националистите в Холандия

Във Великобритания партията Брекзит получи над 31,5% от гласовете, а нейният лидер антиевропейски настроеният популист Найджъл Фараж определи резултата като „голяма победа“.

В същото време управляващата Консервативна партия, която в продължение на три столетия е една от двете водещи политически сили, зае едва пето място. Нейният крах доведе и до обявяването на оставката на Тереза Мей на 24 май.

Изборите в Холандия бяха спечелени от Партията на труда на заместник-председателя на Европейската комисия и кандидат на левицата за нейното оглавяване Франс Тимерманс с 18,10%. Партията на свободата и демокрацията на премиера Марк Рюте получава 15%, центристкият Християндемократически призив получава 12,30 на сто, докато крайнодесният Форум за демокрация на Тиери Боде е четвърти с 11%.

В Белгия скорост набират крайнодесните националисти. При 15 процента от преброените бюлетини и в трите вота в холандско говорещия регион Фландрия партията „Фламандски интерес“ получава 18 процента подкрепа, което е три пъти повече спрямо предходните избори през 2014 година.

Консервативният блок на федералния канцлер Ангела Меркел ХДС/ХСС спечели изборите за Европейския парламент в Германия с резултат 28,2%. Много сериозна загуба понесе Германската социалдемократическа партия – коалиционен партньор на Меркел на федерално ниво. ГСДП се класира трета с 15,5% от гласовете. Спадът спрямо миналите европейски избори през 2014 г. е цели 11,8%. Голяма победа е второто място на „Зелените“, които получават 20,8% от вота, което е ръст с цели 10% спрямо 2014 г.

В Австрия за Народната партия с лидер премиера Себастиан Курц са дали гласа си 34,5% от гласувалите. Доскорошният им коалиционен партньор крайнодясната Партия на свободата е трета със 17,5%, губейки над 2%

Крайнодесният „Национален сбор“ на Марин Льо Пен спечели с 24,2% европейските избори във Франция, изпреварвайки президентската партия „Република, напред“, за която дадоха гласа си 22,4% от избирателите.

Гръцките отредиха второто място на СИРИЗА, на европейските избори. Партията на премиера Алексис Ципрас спечели 23,92% от вота, докато основният й съперник „Нова демокрация“ на Кириакос Мицотакис получи 33,25%, съобщиха от вътрешното министерство при преброени 28,06% от гласовете.

Европейските избори затвърдиха силните позиции на един от основните евроскептици – италианския вицепремиер и вътрешен министър Матео Салвини. Неговата Лига получава между 27 и 31%. Коалиционният му партньор от Движението „Пет звезди“ остана трети с резултат между 18,5% и 23%. Между двете антиевропейски партии се промъкна Демократическата, чийто резултат е между 21 и 25%.

Големият победите на изборите в Испания е действащият премиер Педро Санчес. Неговата Социалистическа партия е първа с 33%, следвана от консервативната Народна партия, която има малко над 20%.

Бившият каталунски лидер Карлес Пучдемон, който избяга от Испания през 2017 г., и неговият бивш заместник Ориол Джукерас, който в момента е в затвора, са избрани за депутати в Европейския парламент. Не е ясно дали и двамата ще могат да заемат местата си на депутати.

Огромна победа спечели унгарският премиер Виктор Орбан. Неговата партия ФИДЕС получава 56% от гласовете. По време на цялата си кампания Орбан продължи с антиевропейската си и антиимигрантска риторика. Основните му конкуренти получиха по едва 10%.

В Полша управляващите крайни консерватори от „Право и справедливост“ спечелиха европейския вот с 42,4%. Европейската коалиция, състояща се от Гражданска платформа, която беше оглавявана от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, остана втора с 39,1 процента.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук