Света София, църква, Истанбул
Снимката е илюстративна

Турският президент Реджеп Ердоган допусна възможността за преобразуване на музея „Света София“ в Истанбул, в джамия, съобщава агенция „Франс прес”.

В телевизионно интервю на въпрос дали входната такса за градската забележителност може да бъде отменена, Ердоган каза:

„Това не е невъзможно … но не бихме го направили под името“ музей „, а“ Джамия Света София”.

Ердоган допълни:

„Туристите влизат и излизат от Синята джамия. Те плащат ли нещо? Е, ние ще направим същото със Света София.”

Бившата църква и джамия, сега музей, често разпалва напрежението между християни и мюсюлмани за ислямските дейности, които се извършват там, включително и четене на сури от Корана и молитви, коментира медията.

Гражданският й статут позволява на вярващи от всички религии да се молят или просто да разгледат забележителната й архитектура.

Света София, църква, Истанбул

Но призивите да бъде превърната отново в джамия предизвикват гняв сред християните.

ИСТОРИЯТА НА СВЕТА СОФИЯ

„Света София“ е монументална обществена сграда в Истанбул, Турция. Била дълго време християнска катедрала, по-късно сред главните джамии на Константинопол, а днес е музей.

Първоначално построена през 360 г., църквата е разрушавана на 2 пъти при обществени безредици.

Съвременната сграда е построена през 532 – 537 г. при император Юстиниан I по проект на Исидор от Милет и Антимий от Трал.

Света София, църква, Истанбул

Впечатляващо инженерно постижение за времето си, „Света София“ е смятана за най-яркия образец на византийската архитектура и оказва значително влияние и върху монументалната архитектура през Османската епоха.

Църквата „Света София“ е осветена за пръв път през 360 г. като катедрален храм на Константинополската патриаршия. След превземането на града от кръстоносците през 1204 г. тя служи за катедрала на константинополските латински патриарси до тяхното прогонване от Константинопол през 1261 г.

След падането на Константинопол под османска власт през 1453 г. „Света София“ е превърната в джамия. След разпадането на Османската империя правителството на Турция секуларизира сградата през 1934 г. и от следващата година тя функционира като музей.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук