В сряда турският президент Реджеп Тайип Ердоган посети Южна Турция, която беше ударена от мощни, разрушителни и смъртоносни земетресения в последните дни, предадоха световните агенции. На фона на посещението сред местните хора расте гневът срещу бавната според тях реакция на правителството при спасителните дейности и оказването на помощ, пише „Ройтерс“.
Броят на загиналите при земетресението в понеделник, което засегна южна Турция и съседна Сирия, нарасна на повече от 11 000 души в двете страни, пише агенцията. Вижте повече.
Ердоган заяви, че е имало някои проблеми при първоначалната реакция на силните земетресения в Южна Турция, но сега работата се нормализира, като добави, че броят на жертвите в страната е нараснал на 8574.
Говорейки пред репортери в Кахраманмараш, близо до епицентъра на земетресението, на фона на постоянни сирени на линейки, Ердоган заяви, че е имало проблеми с пътищата и летищата, но че всичко ще се подобрява с всеки изминал ден.
Той също така каза, че гражданите трябва да се вслушват само в комуникацията на властите и да игнорират „провокаторите“, тъй като хиляди хора се оплакват от липсата на ресурси и бавната реакция на служителите.
Семействата в Южна Турция и в Сирия прекараха втора нощ в мразовит студ, докато претоварените спасители се опитваха да извадят хората от развалините.
Много хора в турската зона на бедствие са спали в колите си или на улицата под одеяла, страхувайки се да се върнат в сградите, разтърсени от труса с магнитуд 7,8 по Рихтер – най-смъртоносният в Турция от 1999 г. насам – и от втория мощен трус часове по-късно.
„Къде са палатките, къде са камионите с храна?“, казва 64-годишната Мелек в Антакия и казва, че не е видяла спасителни екипи, посочва агенцията.
„Не сме виждали никакво раздаване на храна тук, за разлика от предишни бедствия в нашата страна. Ние оцеляхме след земетресението, но тук ще умрем от глад или студ“.
Броят на загиналите в Турция нарасна над 8500 души. В Сирия, която вече е опустошена от 11-годишната война, потвърденият брой на загиналите се е покачил до над 2 500 души през нощта, според сирийското правителство и спасителната служба, действаща в контролирания от бунтовниците северозапад.
Въздействие на изборите
Ердоган, който обяви извънредно положение в 10 провинции и изпрати войски на помощ, пристигна днес в град Кахраманмараш, за да огледа щетите и да се запознае с усилията за спасяване и оказване на помощ.
Бедствието представлява ново предизвикателство за него по време на изборите, които ще проведе през май и които вече се очертаваха да бъдат най-трудните за двете му десетилетия на власт.
Всяко усещане, че правителството не успява да се справи правилно с бедствието, може да навреди на перспективите на Ердоган във вота, но според анализатори, от друга страна, той би могъл да събере национална подкрепа около реакцията на кризата и да засили позициите си.
Земетресението срути хиляди сгради, включително болници, училища и жилищни блокове, рани десетки хиляди и остави безброй хора без дом в Турция и Северна Сирия.
Турските власти твърдят, че около 13,5 милиона души са били засегнати в район, простиращ се на около 450 км от Адана на запад до Диарбекир на изток.
В Сирия стихията е отнела живота на хора чак до Хама на юг.
Турската агенция за управление на бедствията съобщи, че броят на ранените е над 38 000 души.
Още международни новини – четете тук.