Реджеп Ердоган, управление
на снимката: турският президент Реджеп Ердоган

Тези, които стоят зад убийството с химическо оръжие на цивилни жители в сирийския бунтовнически анклав Източна Гута, ще платят висока цена. Това заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган.

„Проклинам тези, които извършиха това клане. Който и да го е направил, на извършителите ще бъде търсена сметка и със сигурност ще заплатят висока цена“, каза Ердоган пред депутати от своята партия в парламента.

През уикенда турското външно министерство излезе с изявление, в което се каза, че има „силни подозрения“, че режимът на сирийския президент Башар Асад е отговорен за атаката.

Президентът Ердоган обаче се въздържа директно да обвини Асад, само отбеляза, че е провел телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, който е ключовият съюзник на Асад заедно с Иран.

„Говорих с Путин в понеделник, разговорите ще продължат и днес“, каза турският президент.

Пред руския си колега Ердоган е изразил „загриженост” във връзка с атаките в Източна Гута.

Междувременно Москва обвини Вашингтон в отказ от „изправяне пред реалността” по отношение на предполагаемата химическа атака в град Дума.

Русия твърди, че не съществуват доказателства, че е използвано химическо оръжие.

„Виждате неконструктивната позиция, която някои страни, включително и САЩ, са заели. Те предварително отхвърлят реалността“, заяви пред репортери Дмитрий Песков, говорителят на Путин.

Той допълни, че „никой от тях не говори за необходимостта от безпристрастно разследване“ и каза, че това ограничава дипломатическите възможности за Русия, но че Кремъл ще продължи „активна работа на дипломатическия фронт“.

Говорителят на Кремъл допълни, че засега няма уточнена дата за предложената предстояща среща между Тръмп и Путин.

Руският посланик в ООН предупреди в понеделник, че използването на военна сила срещу Сирия ще има „сериозни последици“.

От своя страна руското министерство на отбраната определи разпространените кадри със жертви на атаката като „още един фалшификат“, което е в унисон с руската практика бунтовниците да бъдат обвинявани за извършване на атаки, за да бъде дискредитиран режимът на сирийския президент. От руското военно ведомство твърдят, че техни специалисти са посетили болници в Дума, но не са открили доказателства за химическа атака.

Вчера в отговор на използването на химическо нападение срещу цивилни в Сирия, беше обстреляна военна база край Хомс. Москва и Дамаск обвиниха Израел за ракетното нападение.

Държавната телевизия на Сирия заговори за „израелска агресия”, като цитира военен източник, според когото бойни самолети F-15 са извършили нападението. Същият събеседник, чиито думи предава агенция САНА, казва, че „няколко ракети“ са били изстреляни, докато изтребителите преминавали „над ливанска земя“.

Руското министерство говори за два самолета, изстреляли осем ракети, от които противовъздушната отбрана успяла да свали пет. Подобни обвинения са рядкост от Москва, макар Израел да засили активността си в Западна Сирия през последните месеци.

Режимът на сирийския президент Башар Асад съобщи, че база „Тиас“ в централната част на Западна Сирия е била атакувана. Той заподозря, че Съединените щати са отговорни за ударите.

Пентагонът обаче отрече, макар че няколко часа по-рано американският президент обеща, че за подкрепяните от Русия действия в Сирия ще има „висока цена“ заради съобщенията за химическа атака в град Дума, убила десетки според местни източници.

По-късно и френските власти обявиха, че силите им не са отговорни за въздушния удар.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук