“Еврозоната е задължителна, когато сме влизали в ЕС ясно е записано, че трябва да приемем еврото. Като политически елит трябва да вземем решение и да кажем – ще влезем в чакалнята ERM 2 и в Еврозоната. Не го ли направим, няма какво да се сърдим, кой ще ни е виновен, че ще има две скорости в ЕС. Като нация трябва да си изпълняваме критериите и да не даваме никакви основания да ни казват какво не сме свършили”. Позицията е на премиера Бойко Борисов от днес. В София, заедно с други двама премиери – Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев, той участва в дискусия „Европа отново на път”. Форумът взима за повод Бяла книга за бъдещето на Европа, предложена от председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. Участниците предлагат своите виждания за развитието на съюза.

„България ще кандидатства за членство в еврозоната, „когато стане готова и молбата ни няма да бъде отхвърлена. Трябва да убедим нашите партньори, че трябва да бъдем част от този паричен съюз,  определен срок за Еврозоната няма“, каза преди три дни финансовият министър Владислав Горанов по време на визитата на еврокомисаря Домбровскис в България.

На форума за националния път към Европа премиерът Борисов каза още: България няма друг път освен да работи с цялата си активност, на всички нива, за цялостта и силата на Европейския съюз.

Позицията на Борисов по темата сигурност и отбрана е:

„Начинът да се спестят пари, а все пак да имаме надеждна отбрана на ЕС, е да има обща европейска отбрана. Тогава ще се знае Европа колко самолета и танкове има, колко сухопътни войски и ЕС ще стане колективен член на НАТО. Това е моето предложение. Други, особено военните компании, ще са против това. За тях е хубаво всяка държава да купува, колкото се може повече“

Европа или ще бъде обединена или изобщо няма да я бъде, поднесе своята позиция експремиерът Симеон Сакскобургготски, другият премиер, участник във форума.

По природа съм оптимист, за някои и наивник, но истински вярвам в Европа. Надеждата ми е, че няма да допуснем Европейският съюз да се разпадне. Важно е ние с какво можем да допринесем за оцеляването на ЕС и неговите ценности”, каза още той.

Появата на този съюз направи Европа общност от хора с еднакви съдби бе посланието на Симеон Сакскобургготски, подкрепено в неговото изявление с  цитат на председателя на Европейския съвет Доналд Туск: „Нищо в нашия свят не е дадено завинаги”.

ЕС ще се промени, а гражданиге му искат повече Европа в няколко направления: повече сигурност, в това число и социална, координиране на икономическите политики, силна външна политика на ЕС, е посланието на Сергей Станишев, инициатор на форума по линия на ПЕС.

Той припомни, че след „Брекзит“за първи път се е заговорило за разпад на ЕС. И каза още: „Ако не изнасяме мир, ще внасяме бежански вълни и несигурност“.

„България трябва да има няколко акцента – прием в Шенген, защото отношението към момента към нас е дискриминационно, изпълняване на критериите за членство в Еврозоната, настояване за откритост на форматите в съюза за по-дълбока интеграция, е позицията на лидера на европейските социалисти и бивш премиер на България.

Станишев припомни по повод кохезионната политика, че „солидарността е двупосочна улица“ и затова страната ни не може да се държи като Полша или Унгария – да иска пари по европрограми, но да отказва за работи за общите политики, както те например отказват мигранти. При това положение, страните донори в ЕС няма как да ни разберат, обърна внимание Станишев.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук