европарламент
Европейският парламент

ЕС съди Полша заради погазване на върховенството на закона. Европейската комисия затяга контрол си срещу националконсервативното правителство във Варшава. Поводът на раздора е заради спора за полската реформа на съдебната власт. Заради неотдавнашния закон за дисциплиниране на съдиите в Полша ЕК започна така наречената процедура за нарушение срещу страната, заяви еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.

Полша забрани на съдиите си да бъдат с политически убеждения

Поводът за раздора между ЕС и Полша е закон, който влезе в сила в средата на февруари. Той предвижда, че съдиите могат да бъдат изправени пред глоби, понижаване или уволнение. Наказанията ги грозят, ако поставят под въпрос правомощията за вземане на решения или законността на друг съдия, състав или съд. Също така на съдиите се забранява да бъдат политически активни и да изразяват публично своите политически убеждения.

Полша нарушава законите на ЕС

Заместник-председателят на Европейската комисия Вера Юрова каза, че съществува огромен риск законъовите промени в съдебната власт в Полша „да се използват, наред с други неща, за да контролират политически съдържанието на съдебните решения“. Това е европейски въпрос, европейските съдии трябва да имат доверие в независимостта на своите полски колеги, поясни тя. Юрова се аргументира, че държавите в ЕС могат да правят промени в областта на правораздаването, но в съответствие с правото на ЕС.

Законът подкопава независимостта на полските съдии и не съответства на правото на ЕС,

 

настоя Дидие Рендерс. Според Европейската комисия полският закон нарушава законодателството на ЕС.

ЕК иска да лиши Полша от право на глас в ЕС

ЕК води срещу Полша няколко съдебни процедури по член 7 от Договора за ЕС. В тази част от договора се предвижда възможност за лишаване от право на глас в ЕС. Това е възможно, само ако мнозинството от държавите в общността подкрепят налагането на такова наказание. Това може да се случи, ако гласуват, че съществува постоянна заплаха за върховенството на закона.

Полша нанася щети в правния ред на Европа

Според Европейската комисия случващите се законови промени в Полша „могат да причинят сериозни и непоправими щети на правния ред в Европейския съюз“.

ЕС даде на ЕК повече права за атака срещу Полша

ЕК задейства процедурата, след като Съдът на ЕС даде преди дни право ЕК да предприеме временни мерки срещу Полша. Комисията се сдоби с повече правомощия, за да може да притисне Полша заради промените в съдебния закон.

Ако Полша не се откаже, европейската комисия може отново да съди страната пред Съда на Европейските общности. Полското правителство разполага с два месеца да отговори писмено на опасенията и да защити съдебните си промени.

Дисциплинарната комисия е в противоречие с ЕС

Спорът между Европейската комисия и Полша касае и работата на дисциплинарна комисия за съдебната власт. Така наречената Izba Dyscyplinarna противоречи на законодателството на ЕС. Дисциплинарната комисия нарушава независимостта на съдебната система според Европейската комисия. Европейският съюз вече предупреди, че законодателството ще постави в риск върховенството на закона.

Брюксел се самосезира в защита на полските съдилища

През 2019 г. Брюксел се самосезира в защита на правата на полските съдилища. Тогава той предприе правни действия в съда на ЕС в опит да защити независимостта на полските съдии. Очакванията са до 2 месеца Полша или да отмени новия закон, или да се обоснове защо погазва европейския закон за съдилищата.

Без пари от Брюксел за погазване на ЕС закона

Всеки, който пренебрегва върховенството на закона в европейския съюз да спре да да получава пари от Брюксел.  Такива са настоенията на представителите на  повечето държави членки. Такъв ли обаче трябва да бъде правилният подход на Европейския съюз? Дали по този начин не се постига едно закупено подчинение, съпроводено с мълчанието и примиренческото одобрение на страните членки, особено по най-болезнената тема – демократичното разпределение на парите на ЕС? Да лишим от средста недоволните от разчета на европейските средства? Това едва ли е правилният път на обединена демократична Европа!

Полша и Унгария са непослушните деца на ЕС

Полша и Унгария в края на миналага година блокираха бюджета на ЕС и фонда за вазстановяване. Така двете държави членки на съюза си спечелиха прозвището непослушните деца на Европа. След усичен медиен и политически натиск двете държави постигнаха споразумение с Германия, председателстваща Съвета на ЕС. Полша и Унгария отмениха ветото си върху одобрението на седемгодишния бюджетен план на ЕС за 2021-2027 г. Стойността му възлиза на 1,07 трилиона евро. Фондът за възстановяване на ЕС е 750 милиарда евро.

Вето на парите на ЕС заради погазване на демократичните стандарти

Унгарският министър-председател Виктор Орбан и полският му колега Матеуш Моравецки наложиха вето заради погазването на демократичните стандарти при разпределянето на парите.
„Засега имаме споразумение между Варшава, Будапеща и Берлин“, каза полският вицепремиер Ярослав Говин „Вярвам, че това споразумение ще включва и 24-те останали европейски столици.“ Дали заведените съдебни атаки на ЕК срещу Полша са заради непокорното й поведение в Брюксел, ще стане ясно с времето.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук