Владислав Горанов
на снимката: Владислав Горанов

Голямата иновация за следващата бюджетна рамка на ЕС, предложена от ЕК вчера, ще свързва спазването на принципите на правовата държава с отпускането на средства. Държавата, която в момента е председател на Съвета на ЕС, обаче огласи категорично мнението си против нея.

Комисията предлага нов механизъм за защита на бюджета на ЕС от финансови рискове, свързани с неспазването на законността в страните-членки. Тази мярка се очакваше заради Полша – единствената държава от ЕС, която е обект на механизма за „законност”. ЕК вижда в страната системна опасност от нарушаване на демократичните принципи. В същата позиция е и Унгария, която продължава да институционализира „нелибералната си демокрация”.

Ако бъде приложено, предложението на ЕК ще се отрази в голяма степен и на държавите от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), които често отказват да станат част от механизмите за солидарност и да споделят бремето на мигрантската криза.

Новите предложени инструменти биха позволили на ЕС да прекратява, ограничава или намалява достъпа до европейските фондове. Такова решение може да бъде предлагано на ЕК и да бъде прието чрез квалифицирано мнозинство.

Полша войнствено реагира на идеята:

„Не може да има място за никакъв произвол”, заяви зам.-министърът по европейските въпроси на страната Конрад Шимански в свое изявление.

Въпреки това той коментира, че не смята предложенията за конфронтационни.

Срещу воденето на преговори

България – държавата председателстваща Съвета на ЕС, излезе с остра реакция. В отговор на местна медия финансовият министър Владислав Горанов заяви:

„Мога да дефинирам върховенството на закона като върховенство на правилата. Неслучайно много философи вярват, че само законът може да даде свобода на всяко общество. В този смисъл ние не трябва да сме против това. От друга страна обаче законът може да бъде използван за политическа намеса или неравно третиране на различните държави – принципът за равенство е залегнал както в закона, така и в Споразумението за функциониране на ЕС и ако някой се опита да му наложи регулация без правила, това е също толкова лошо, колкото нарушаването на правилата.”

Tой добави, че България няма да коментира повече въпроса, докато е председател на Съвета на ЕС, тъй като в момента нейната роля  е да търси консенсус.

Румъния отхвърли идеята на ЕК още в самото начало с мотива, че тя нарушава европейските споразумения.

От друга страна Чехия, държавата на еврокомисаря Вера Йоурова, която е зад идеята за механизма за законността, направи положителни коментари по отношение на предложения бюджет и особеностите по разпределянето на средствата.

Чешкият държавен секретар, отговарящ за европейските въпроси, написа в Туитър, че бюджетът е „добра новина за Чехия”.

„Има повече пари за сигурност, миграция и управление, Еразъм и различни дейности. Предложението също включва повече гъвкавост в кохезионната политика. Това беше наш приоритет”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук