часово време
Снимката е илюстративна

Законодателите на ЕС призоваха в четвъртък да се сложи край на лятното часово време в ход, който може да доведе до отпадане на необходимостта смяна на часовниците на всеки шест месеца в европейските държави.

Членовете на ЕП изтъкнаха рисковете за здравето от смяната на времето с един час, която се провежда всяка година през последния уикенд на месец март, и след това се отменя в последния уикенд на октомври.

Те гласуваха с 384 срещу 153 на среща в Страсбург, Франция, за да призоват Европейската комисия „да започне пълна оценка“ на настоящата система и при необходимост да „представи предложение за нейното преразглеждане“.

„Многобройни проучвания не успяват да постигнат окончателен резултат, но показват негативни ефекти върху човешкото здраве“, се казва в предложението на членовете на ЕП.

Привържениците на лятното часово време, приети в началото на ХХ век, казват, че по-дългото лятно часово време през лятото спомага за икономия на енергия и повишаване на производителността.

Но висши политици в северните страни от ЕС Литва, Финландия, Полша и Швеция критикуват мярката, която се използва и в по-голямата част на Северна Америка.

Настоящото законодателство на ЕС, влязло в сила през 2001 г., установява хармонизирани дата и време в целия ЕС за началото и края на лятното часово време, с цел да се помогне на вътрешния пазар да функционира ефективно.

В подкрепа на резолюцията евродепутатът от Зелените Карима Дели заяви, че „евродепутатите отговарят на желанията на много граждани, мобилизирани срещу система, която вече е остаряла“.

„Изследванията, които показват увеличаване на пътнотранспортните произшествия или проблеми със съня по време на смяната на времето, трябва да бъдат взети сериозно“, каза Дели, оценявайки, че икономиите на енергия, първоначалната цел на смяната на времето „не са значителни“.

Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС, която ще трябва да инициира всяка промяна в политиката, гледа хладно на тази идея.

„Доказателствата са убедителни само в една точка – че отдаването на свобода на държавите-членки да прилагат некоординирани промени във времето, би било в ущърб на вътрешния пазар“, каза еврокомисарят по транспорта Виолета Булк пред евродепутатите.

Руският президент Владимир Путин през 2014 г. превключи Русия на постоянно зимно време след неуспешен експеримент за поставяне на държавата с нейните девет часови пояса на лятното часово време през цялата година

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук