Европейският парламент обяви, че ще започне да използва френската платформа „Куант“ вместо услугата за онлайн търсене на американската компания „Гугъл“. Това решение е част от стратегическите усилия на Европа да ограничи зависимостта си от технологии извън региона, информира Ройтерс.
В днешно време Европейската комисия също представи инициативи за повишаване на технологичните способности на ЕС в сферата на полупроводниците, изкуствения интелект и облачните услуги.
Според говорителя на Европарламента, от 4 юни 2026 г. „Куант“ ще бъде зададен като търсачка по подразбиране за браузърите „Едж“ на „Майкрософт“ и „Файрфокс“ на „Мозила“.
Промяната ще стане автоматично, но потребителите ще имат възможност да избират други търсачки, ако желаят.
По думите на говорителя, „Това е част от по-широк план за намаляване на зависимостта на ЕП от цифрови инструменти на неправителствени компании и за насърчаване на европейски услуги, които поставят акцент на защитата на личните данни“.
Европейският парламент се състои от 720 евродепутати, като за него работят хиляди асистенти и административен персонал, посочва Ройтерс.




