България е страната в Европейския съюз и Шенген, чието население е най-бедно, или като гласят евротермините „застрашено от бедност и социално изключване“, показват данни на европейската статистическа служба за 2016 г., публикувани в навечерието на Световния ден за изкореняване на бедността, който е утре.

Докато средно за ЕС делът на населението в риск от бедност е 23.4%, в България той е 40.4 на сто, или около 3 милиона. Страната ни е следвана от Румъния с 38.8% и Гърция с 35.6% от населението в риск, пише 19min.bg. На обратния полюс са Финландия, Норвегия, която не е член на ЕС, и Чехия, с която имаме общо минало в соцлагера – съответно с 16.6%, 15.3 и 13.3 на сто от населението. Прави впечатление, че чехите имат 3 пъти по-малко бедни от нас, съотнесено към броя на населението. Напред е и бившата им половина Словакия (№5 в ЕС и №7 с включването на Норвегия и Швейцария), изпреварваща социалния рай Швеция, Словения (№7-№9), Полша и даже бившата съветска република Естония също са от добрата страна.

По-застрашени от бедност и социално изключване са жените – 24.3%, докато при мъжете този процент е 22.4%. Данните показват, че младите хора под 18 години в ЕС са изложени на по-голям риск в сравнение с хората над 65 години – 26.5% срещу 17,7 на сто, защото в ЕС има високи пенсии, за разлика от България. Същевременно 22.1% от домакинствата без деца са бедни, а делът при семействата с деца е 24.6%.
Очаквано работещите бедни над 18 г. са в по-малко – 12.4%, за сметка на незаетите, където стойностите са в пъти по-големи – 67%, а в това число попада 28% от населението на България.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук