Европа - Украйна
Снимка: БТА

Лидерите на страните от Европейския съюз обявиха, че ще работят за гарантирането на дългосрочната сигурност на Украйна.

Днес е вторият ден от срещата на върха в Брюксел. Лидерите заседаваха до късно през нощта. Според източници на Ройтерс лидерите са са споразумели бързо да вземат решение за формата, която ще гарантира сигурността на Украйна.

Първият дипломат на Европейския съюз Жозеп Борел намекна, че може да бъде създаден нов фонд за оказване на помощ на Украйна в сферата на отбраната. Борел заяви още, че трябва да се обърне внимание на обучението на украински войници и на модернизирането на украинските въоръжени сили.

„Това, върху което работим сега, е да разберем дали можем да постигнем споразумения, гарантиращи сигурността на Украйна. Нидерландия и някои други държави проучваме възможностите за помагане с изтребители F-16. Други страни проучват вариантите за оказване на помощ със системите за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. А останалите страни ще окажат друга помощ. Освен това, е важно Европейският съюз също да помага и това може да стане, например, чрез координиране на отбранителната промишленост или чрез Европейски механизъм за подкрепа на мира“, подчерта Марк Рюте, премиер на Нидерландия.

По време на включването си в срещата на европейските лидери Володимир Зеленски им благодари за 11-ия пакет от санкции срещу Русия, който бе приет по-рано този месец и с който се цели слагането на край на заобикалянето на действащите санкционни мерки от държави и компании.

„Важно е да не се спира с налагането на санкции“, е казал Зеленски на европейските лидери, става ясно от публикация на уебсайта на украинския президент.

„Колкото по-малко паузи има, толкова по-трудно ще се адаптира Русия към натиска, който ѝ се оказва, и толкова по-трудно ще ѝ бъде да заобикаля санкциите“, изтъкна украинският лидер.

Зеленски направи и препратка към събитията от миналата седмица, свързани с бунта на бойците от частната военна компания „Вагнер“.

„Колкото по-слаба е Русия и колкото повече се страхуват лидерите ѝ от бунтове и въстания, толкова повече ще се страхуват от това да не ни раздразнят. Слабостта на Русия ще я направи безопасна за останалите, а поражението ѝ ще реши проблема на войната“, каза още Зеленски.

Припомняме, че от февруари 2022 г. ЕС въведе 11 пакета санкции срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна. Първите 10 пакета санкции на ЕС бяха директни ограничения, които ЕС наложи върху двустранната търговия, транспортните връзки и финансовите отношения с Москва. В 11-ия пакет за първи път беше въведен принципът на екстериториалност на санкциите – Брюксел реши да наложи санкции срещу компании от трети страни, за които подозира, че реекспортират санкционирани европейски стоки за Русия или предоставят услуги като транспортиране на петрол, без да отчита така наречения ценови таван, който се опитва да наложи Групата на седемте.

Още новини от Европа – четете тук

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук