Снимка БГНЕС

Новото изискване за деклариране на членство в съсловни организации, при това пред Висшия съдебен съвет – пред органа, който взема решения по всички въпроси, свързани с кадровото развитие на съдиите, има сковаващо действие и възпира упражняването на правото на свободно сдружаване.

Това пишат в писмо от Европейската асоциация на съдиите (ЕАС) до председателя на парламента Димитър Главчев по повод миналите на първо четене спорни промени в Закона за съдебната власт.

Дебатираните промени бяха внесени от депутати от ГЕРБ и ОП. Сред подписалите се вносители е лично председателят на правната комисия от ГЕРБ Данаил Кирилов. Експерти и НПО в България активно оспорват законодателната забрана, като обръщат внимание, че основният замисъл на ГЕРБ и ОП в случая е да отрежат възможностите за партньорско външно финансиране на неказионните магистратски организации и най-вече проектите на Съюза на съдиите в България, който работи много активно с „Америка за България“.

Евромагистратите (ЕАС )са категорични, че предлаганата норма – да се казва кой къде членува, „не е продиктувана от видима цел“.

Тезата против поправката в закона  фигурира във всички критики в България към закона, но същевременно тази теза има категоричната подкрепа и на главния прокурор Сотир Цацаров. В парламента и в медиите ограничението бива системно защитавано от повечето юристи-депутати от ГЕРБ и от ОП.

За мотивите към закона, които пробват да защитят забраната, правните експерти от ЕАС пишат:

Абсурдни и нерядко присъщи на недемократични общества са доводите, изложени в мотивите към проекта, че се налага предлаганото ограничение, за да се предотвратят зависимости от „чуждестранно влияниеподчертават европейските съдии.

От ЕАС напомнят защо е практиката магистратски организации да кандидатстват и да се финансират по проекти, свързани с организиране на професионални дискусии, обучения, срещи между магистрати, участие на външни лектори, обмен с чуждестранни колеги, издаване на наръчници, справочници и друга правна литература.

Правото на съдиите да членуват в професионални сдружения е важно, тъй като цели да укрепи тяхната независимост и се признава съгласно международните принципи на правото, пишат от ЕАС.

„Асамблеята на ЕАС взе единодушно решение да отправи до българските власти (правителство, парламент) писмо, с което отправя апел за предприемане на действия за изменение на цитирания закон, който изключва професионалните сдружения на съдиите от неговия обхват“, пишат от Рим. Писмото-апел срещу законодателната идея на управляващите от ГЕРБ и ОП е подписано от Хосе Игреха Матос, президент на Европейска асоциация на съдиите (ЕАС).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук