болни, здраве

Близо ¼ от европейските граждани над 16 години съобщават, че имат здравословни проблеми, които им пречат да се справят с ежедневните си задължения.

Това показват данните на европейската статистическа служба „Евростат”. От изследването се вижда, че жените са по-предразположени към заболявания – 26,2%. Мъжете, които казват, че имат сериозни заболявания са около 21,7%.

НАЙ-МНОГО БОЛНИ В ЛАТВИЯ И АВСТРИЯ; НАЙ-НИСКИ В БЪЛГАРИЯ, МАЛТА

Повече от 1/3 от латвийското население над 16 години – 37,4% – казват, че заболяванията им пречат да се справят в ежедневието. Това е и най-високият регистриран дял сред държавите от Европейския съюз.

След Латвия в класацията се нарежда Австрия – 34,2%. В Португалия (33,0%), Финландия (32,8%), Естония и Хърватия (32,3%) хората твърдят, че не са пълноценни заради болестите, които имат.

Точно в обратната скала се нареждат Швеция (12,5%), Малта (12,9%), Кипър (16,%), България (16,2%) и Ирландия (16,5%).

болни, здрави

„Евростат” съобщава, че колкото по-голям е доходът на един човек, толкова по-малко са ограниченията, свързани със здравето.

Тоест, ако един човек е по-богат, вероятността да каже, че е болен, е по-малка. Близо 30% от хората в Европейския съюз, които получават по-ниски възнаграждения, казват, че са болни. Едва 17 на сто от европейците с по-високи доходи твърдят, че имат заболявания.

ДАННИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ

Около 12,5% от българите са заявили, че страдат от някакво заболяване, което им пречи в ежедневните занимания, показват данните на „Евростат”. Други 3,7 на сто са имали тежки затруднения заради заболяванията си.

У нас все още няма точни данни за броя на хората с увреждания, но според данните на НОИ, общият брой отпуснати инвалидни пенсии поради общо заболяване е бил около 460 000.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук