Еврото навърши двадесет години. Междувременно Европейската централна банка и членовете ѝ изпращат разнопосочни послания за лихвения процент. Според едни той ще се увеличи от 2023 г., официалната версия е, че такъв сценарий е малко вероятен.
„Празнуваме 20-годишнината на единната ни валута – еврото“, това написаха в социалната мрежа “Twitter” от Европейската централна банка. По случая всяка вечер до 9 януари 2022 г. сградата на ЕЦБ във Франкфурт ще е оцветена в пъстри цветове.
Watch our main building in Frankfurt light up for the 20th anniversary of euro banknotes and coins ⬇️
You can catch the light show from 18:00 CET every night until 9 January 2022.#EUROat20 pic.twitter.com/W7FfEbx9T9
— European Central Bank (@ecb) January 5, 2022
На 1 януари 2002 г. гражданите на 12 държави от Европейския съюз въведоха еврото. Днес то е паричната единица на над 340 милиона души в 19 държави членки на ЕС. Еврото е втората най-сигурна валута в света след долара. Използва се при почти 40% от трансграничните плащания и при повече от половината от износа на ЕС.
За да бъде в крак с времето ЕЦБ обмисля създаването на цифрово евро, което да е в унисон с други централни банки по света.
На фона на това празненство управителят на Централната банка на Латвия и член на управителния съвет на Европейската централна банка Мартинс Казакс отбеляза, че повишаването на лихвените проценти на ЕЦБ в началото на 2023 г. е „възможен сценарий“. Това изказване може да бъде разбрано като предупреждение, на не можем да сме сигурни.
Банкерът добави, че ЕЦБ ще продължи да следи ситуацията и ще бъде готова да повиши лихвите или да намали настояшите стимулиращи мерки, ако е необходимо. Той обърна внимание, че банката ще бъде готова да се намеси, ако инфлационни перспективи продължават да се повишават.
Припомняме, че след края на декемврийското заседание на ЕЦБ, управителят на централната банка Кристин Лагард подчерта, че банката е „много малко вероятно“ да повиши лихвените проценти преди 2023 година.
Според статистика за банковите лихвени проценти в еврозоната за ноември 2021 г. лихвеният процент остава непроменен.
Ето как изглежда графиката на банкови лихви по нови заеми и депозити от корпорации от еврозоната:
Ето и какво се случва с банковите лихви за корпорации:
Представяме ви и графика на банковите лихви за домакинствата в еврозоната:
Всичко изглежда спокойно и дори оптимистично, но нека не забравяме, че това може да е затишие пред буря.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини