Скъпи софийски квартали се превърнаха във фокус на антикорупционните кампании, които проучват как група известни български политици и държавни служители са успели да закупят луксозни апартаменти на ниски цени. Скандалът, наречен „Апартаментгейт“, вбесява обикновените българи, които обикновено приемат корупцията като неизбежна част от живота в най-бедната държава-членка на ЕС.
„Ако бяхме открили „натискане“ на цените в проект за обществена поръчка като магистрала, хората не биха обърнали особено внимание – казва Николай Стайков, съосновател на Фонда за борба с корупцията – Но българите от средната класа, които се борят да платят ипотека на малък градски апартамент, са дълбоко възмутени, че политиците са могли да купуват луксозни домове толкова евтино.“
Подкрепената от САЩ група беше първата, която изложи подробности за имоти, придобити при една малка част от пазарната цена от висши членове на управляващата партия ГЕРБ (с премиер Бойко Борисов).
Откритията на фонда бяха публикувани на нейния уебсайт миналия месец и бързо станаха вирусни в социалните медии.
Цецка Цачева, министърът на правосъдието, се оттегли, а влиятелният заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов подаде оставка от парламента, вкарвайки партията в смут. Двама заместник-министри също се оттеглиха. И четиримата са закупили луксозни апартаменти в квартал Изток на ниски цени.
За ръководителят на държавната комисия за борба с корупцията Пламен Георгиев, който придоби апартамент в друг богат софийски квартал, се твърди, че не е декларирал големината на апартамента си пред данъчните власти. Премиерът му е казал да вземе неопределено дълъг отпуск, докато случаят му бъде разследван. Четиримата политици и г-н Георгиев отрекоха да са извършили нещо нередно.
Няколко висши служители, включително съдии и прокурор и бивши министри в правителството на ГЕРБ, бяха разкрити от другата разследваща група – „Биволъ“ и частна телевизия BTV, че са закупили апартаменти под пазарната цена. Главният прокурор на България започна официално разследване на покупките. Всички, които участват в тези обвинения, също отрекоха нарушенията.
Скандалът заплашва да срине шансовете на ГЕРБ да спечели категорична победа на европейските парламентарни избори следващия месец. Борисов се дистанцира, казвайки, че е „бесен“ за покупките на имоти, но рейтингът му на одобрение е паднал до 28% според софийската социологическа агенция „Алфа“.
Големият брой на замесените политици от ГЕРБ и луксът на апартаментите им шокираха обществеността. Цените на недвижимите имоти са гореща тема сред новата средна класа в България, тъй като София се сблъсква с бум на жилищно строителство, воден от силния растеж на населението и укрепването на икономиката. Излизането от мрачните жилищни блокове от съветската епоха, които опасват центъра на града, е приоритет за много семейства.
„От това, което видяхме от тези сгради по телевизията, те бяха подходящи за богатите хора от Близкия изток.. далеч от всичко, за което един среден български професионалист може да мечтае“, казва Димитър, софтуерен инженер.
„Апартаментгейт“ също така подкопава надеждите на г-н Борисов да убеди своите колеги от ЕС да премахнат специалния механизъм за наблюдение, насочен към намаляване на корупцията в България и Румъния, който беше наложен, когато двете съседни страни се присъединиха към съюза през 2007 г. Липсата на напредък в борбата с корупцията не позволява на България и Румъния да се присъединят към Шенгенската програма на ЕС за безвизови пътувания в съюза. В годишния индекс на Transparency International за възприемане на корупцията България, Румъния и Гърция са на най-ниско място сред 27-те държави-членки на ЕС.
„Образът на ГЕРБ в Европа ще пострада, въпреки че правителството вероятно ще се справи с тази криза – каза Мойс Файон от Центъра за изследване на демокрацията, социологически център в София – Но този /скандал – бел.ред./ няма лесно да бъде забравен – той засяга всеки българин. Хората могат да сравняват финансовите си възможности директно с тези на висшите лидери и да осъзнаят колко огромна е пропастта.“
Антикорупционните групи разследват доклади от местни медии, в които се твърди, че политиците от Българската социалистическа партия също са придобили апартаменти с ниска цена в кварталите с висок клас, докато са били на власт.
Стефан, компютърен специалист, който се завърна от САЩ, за да създаде собствена компания в София, изрази разочарованието, което се усеща от много българи.
„Нещо не е наред с нашата политическа система, ако министрите и съдиите получат достъп до луксозно настаняване без заплащане на цената. Изглежда това е полза, която идва с работата“ – каза той.
Екипът на следователите на г-н Стайков разкри противоречията, когато сравняваха данните, посочени в годишните декларации за лично богатство, направени от депутати и висши държавни служители, с официалния регистър на покупките на имоти в София и продажбите на имоти в района на „Изток“. По-специално те проучиха продажбите, направени от „Артекс Инженеринг“, високотехнологична строителна компания в София.
„Най-малкото приемането на отстъпката беше неетично поведение на политиците – каза г-н Стайков – Това също ги прави уязвими за обвинения в зависимост от специални интереси. И ако стойността на покупката е била неправилно декларирана, това повдига въпроси за измама и евентуално укриване на данъци.“
Продажбите бяха извършени миналата година, след като правителството прокара закон за разширяване на разрешенията за строеж, които вече са изтекли. Това включва и лиценза на „Артекс“ за изграждане на луксозен блок в „Изток“, който изтече през 2016 г. След сблъсъка на скандала, властите в София този месец спряха строителството на 34-етажна сграда, твърдейки, че са нарушени строителни разпоредби.
„Артекс“ отрече нарушението. В изявление на компанията се казва:
„Ние сме перфекционисти в планирането и извършването на строителни работи. Ето защо ние никога не се нуждаехме от натиск от политиците, който да ни помага да водим нашия бизнес. Политическата принадлежност на нашите клиенти не е приоритет за нас.“