Следващата сряда ще стане ясно дали разследваните за източването на завод „Полимери“ Николай и Евгения Баневи ще бъдат екстрадирани в България.
„На вчерашното си заседание Апелативният съд в Екс ан Прова̀нс е обявил, че ще се произнесе по европейските им заповеди за арест на 21 ноември“, информира БНР като се позовава на адвоката на семейството Винсент Пенард.
Баневи бяха задържани на 26 октомври на летището в Ница. Според адвоката им – на път за София. С тях бяха и трите им деца, които в момента са при семеен приятел, обясни Пенар. На заседанието вчера е била обсъдена и молбата на Евгения Банева да бъде пусната от ареста, за да се грижи за децата си. Съдът е отказал. Що се отнася до процедурата по същество, по която се чака решение след по-малко от седмица, на въпрос възможно ли е съдът да откаже екстрадицията на Баневи, Винсент Пенар отговори: „Възможно е“.
„Има няколко случаи, в които това може да стане. Първо, ако заповедта за арест е нередовна и има формални пропуски или грешки, заради които не е възможно Баневи да бъдат предадени на българската държава. Второ, ако има риск за тяхната сигурност в страната, която иска връщането им. Трето, в случай че от България е поискана информация, а тя не я е предоставила, и четвърто – в случай че съществува риск искът за екстрадиция да има политическа цел“, обясни адвокатът.
В края на октомври, прокуратурата оповести, че е открила документи за офшорни сметки, в които Баневи държали част от парите си. Според заместник-главният прокурор Иван Гешев те били отговорни за източването на редица дружества, а заводът „Полимери“ бил „обезкостен”.
Заводът в Девня беше приватизиран от Николай Банев през 1998, но през 2010 спря работа. В края на 2013 предприятието беше обявено в несъстоятелност и беше назначен синдик. Към момента негов собственик е пловдивската компания „Хъс“. Тъй като „Полимери“ е частно дружество, Банев не може да бъде държан под отговорност за това, че е ликвидирал дейността на собствената си компания. Ако той не е спазил ангажиментите си към Агенцията за приватизация, може да му бъде наложена глоба, но не и арест. Първата част от обвинението, обаче е по-сериозна. Семейство Баневи бяха първите българи, чиито имената излязоха от „Досиетата от Панама“ – журналистическото разследване след мащабното изтичане на информация от панамската правна кантора „Мосак Фонсека“, която е помагала на хиляди клиенти да укриват данъци чрез създаване на офшорни компании. Баневи са вписани като акционери и пълномощници на няколко фирми, регистрирани в Панама, на Бахамските и Сейшелските острови. Във връзка с попадането на имената им в разследването на въпрос колко пари тя и съпругът ѝ са дали за корупция в България, Евгения Банева заяви: „О, със сигурност…(не знам)… милиони“.