Брекзит

Обикновено при избора на папа се анонсира с бял дим от комина на Ватикана. Новината, че има сделка за Брекзит обаче беше съобщена по нов, по-модерен начин – с поредица от туитове.

Най-накрая. Минаха почти 20 месеца, откакто британското правителство съобщи на Европейския съюз, че иска да напусне блока. Предвижда се това да стане до март 2019г.

Последната година и половина британските политици се опитват да разберат какво точно означава Брекзит. И накрая, след месеци преговори, сделката е готова. И сега истинският хаос може да започне.

Премиерът Тереза Мей трябва да осъществи подвид, който почти всички смятат за невъзможен – да направи проектът й да изглежда като успех и да намери подкрепа в Камарата на общините. Проблемът обаче е, че всички мразят версията на Мей за Брекзит.

Останалите твърдят, че това ще навреди на британската икономика повече, отколкото, ако останат в ЕС. Привържениците на излизането твърдят, че сделката не изпълнява обещанието си да „поемат контрола върху имиграцията”, регулацията и търговията.

Да бъде честни, това може би е най-добрата възможна сделка, която можеше да бъде постигната, при тези обстоятелства: няма да има граница между Северна Ирландия и Република Ирландия (постигнато чрез запазване на митническото споразумение с ЕС за моемтна).

Европейките граждани, живеещи във Великобритания, могат да продължат да го правят. И двете страни, по принцип, се съгласяват, че свободното движение на хора от Европа ще приключи.

Най-спорната част от споразумението е механизмът за неговото завършване: колапсът, в който ще попаднат разговорите за бъдещите отношения, ще доведе до „възпрепятстване” – положение, при което Великобритания ще трябва да приема европейските правила и регламенти безкрайно.

Самата мисъл за това причинява сърцебиене на привържениците на Брекзит.

Консервативната партия е разделена от проекта за Брекзит, но е обединена в разочарованието си спрямо сделката.

И за да стане още по-сложно, всяко поражение оттук нататък ще струва на Мей поста й като премиер. Затова членовете на нейния кабинет обмислят не само бъдещето на страната, но и как изборът им ще се прояви на следващите избори.

Оцеляването на Мей зависи от 10-те гласа на Демократическата съюзническа партия, чиито гласоподаватели са северноирландските протестанти.

От месеци тази партия твърди, че няма да приеме никаква сделка, която да раздели Северна Ирландия от останалата част на Великобритания и от Ирландия.

Предложеното споразумение, според партията, прави точно това, защото всяка бъдеща търговска сделка може да разглежда Северна Ирландия по различен начин от останалата част на Обединеното кралство, запазвайки го на единния пазар на стоки на Европейския съюз, в съответствие със законите и разпоредбите на Общността, докато останалата част от страната не го прави.

Лейбъристката партия вече е готова да гласува против сделката на Мей.

Следващите няколко седмици ще се бъдат много трудни.

Ако Мей не успее да се справи с Парламента, може да се стигне до предсрочни избори – Консерваторите ще трябва да свикат такива, незабавно, или нов референдум.

Времето обаче си тече и до март остава много малко време.

Мей твърди, че по-добре „без сделка, отколкото лоша сделка”. След като успя да постигне лоша сделка, изглежда, че е размислила – няма лоша сделка.

Ако споразумението с ЕС бъде прието без изменения, Великобритания ще трябва да се справи с приземени самолети, блокирани магистрали, недостиг на храна и лекарства.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук