Си Дзинпин и Владимир Путин
Си Дзинпин и Владимир Путин/ Снимка: БТА

Китайският лидер Си Дзинпин лично е предупредил президента на Русия Владимир Путин да не си и помисля да използва ядрено оръжие в Украйна, съобщи Financial Times, позовавайки се на китайски и американски официални лица, сред които представител на Белия дом и високопоставен съветник в китайското правителство.

По техни думи такова заявление Си Дзинпин е направил още през март по време на визитата си в Москва. Позицията на Китай по въпроса с ядрените заплахи е заявена и в т.нар. мирен план за Украйна, изготвен от Пекин. Планът така и не влезе в действие дори на ниво обсъждане, защото по това време Русия атакуваше масирано и си мислеше, че ще постигне успехи. Всъщност успя да превземе една шепа изгорена земя, наречена Бахмут, която вече изцяло се върна под оперативен контрол на украинската армия.

Пекин много държи да си припише заслугите по световното урегулиране на въпросите с ядрените оръжия и разчита да го постигне чрез влиянието, което очевидно има върху Крумъл, смята Financial Times.

Западните партньори на Киев обаче не хранят илюзии на чия страна са симпатиите на Китай, отчитайки дългогодишното стратегическо партньорство с Русия, което в последно време дори се засилва.

Пекин никога не е критикувал Москва за руската агресия в Украйна и неведнъж е заявявал, че доставките на западно оръжие за Киев затяга конфликта (позиция, подозрително покриваща се с тази на българския президент Румен Радев и присъдружните му партии и организации, б.р.).

В същото време Западът приветства усилията на китайския лидер в областта на ядреното сдържане. През март главата на външната политика на ЕС Жозеп Борел призна, че действията на Си „намаляват риска от ядрена война“, коментира БиБиСи.

Западните източници на Financial Times смятат, че чрез натиск над Русия по въпроса Китай разчита да съхрани добрите си отношения с Евросъюза, които са изключително важни за икономическите му интереси.

Русия от своя страна, обяснил източникът на FT от Вашингтон, е разочарована от тази позиция на отколешния си съюзник. Москва разчиташе на значително по-силна поддръжка от страна на Пекин, твърди човекът от Белия дом.

Всичко за войната в Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук