Вчера финансовият министър Асен Василев обяви, че отговорът на санкциите наложени на Русия, който би могъл най-много да навреди на Европейския съюз в краткосрочен план, е спирането на газовите доставки. Василев допълни, че властите у нас имат планове и подготовка за избягване на енергийна криза, като от изказването му стана ясно, че Гърция вече ни е продала допълнителния газ, който тя не ползва.
България е над 90% зависима от руските доставки на газ, но експерти успокояват, че евентуална криза може да бъде преодоляна ако разчитаме на газови доставки от съседните страни. Такива договорки са част от Европейски регламент за сигурност на газовите доставки и много държави-членки вече са сключили подобни споразумения със своите съседи.
България е изпратила до Гърция искане за резервиране на капацитет на терминала за втечнен природен газ Revythoussa, управляван от гръцкия оператор на газопреносна система (DESFA), съобщиха в петък източници на Атино-македонската информационна агенция, цитирана от Катимерини, за да се осигурят количества природен газ в случай на прекъсване на доставката от Русия.
Искането е разгледано положително в Атина, тъй като планираните товари за втечнен природен газ за гръцкия пазар, в съчетание със съществуващите енергийни резерви, ще бъдат достатъчни за покриване на потреблението на страната.
Гръцката система е свързана с тази на България при Сидирокастро, точката, в която руски природен газ се внася в Гърция, и в която точка също има възможност за пренасочване на потоци за доставка към България.
Източниците казаха, че първоначално е имало положителна реакция и на искане за осигуряване на допълнителни количества природен газ от газопровода TAP, който пренася природен газ от Азербайджан до Европа през Турция и Гърция.
Припомняме, че в момента газохранилището в Чирен е запълнено само на 40% от капацитета си.