интерконектора Гърция-България

Националните енергийни регулатори на България и Гърция сертифицираха компанията, която ще управлява интерконектора с южната ни съседка. ICGB вече има правомощията да транспортира природен газ през тръбата. Кога обаче тя ще заработи официално и по нея ще идва газ от Азербайджан все още не ясно. Прогнозите са това да стане преди началото на отоплителния сезон.

Председателите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров и на Националния енергиен регулатор на Гърция – RAE Атанасиос Дагумас връчиха днес окончателно съвместно решение за сертифициране на „Ай Си Джи Би“ АД (ICGB) като независим преносен оператор на природен газ.

„Газовата връзка между България и Гърция е проект с огромно значение и за двете държави, и за целия регион предвид усложнената международна обстановка. Пред нас стои възможността не само да обезпечим потреблението на България, но и да увеличим конкуренцията на пазара с цел намаляване на цената за българските потребители”, каза Теодора Георгиева – изпълнителен директор на ICGB.

„Ай Си Джи Би“ става вторият независим газопреносен оператор в страната, като се изпълняват всички регулаторни изисквания за въвеждане в търговска експлоатация на газовата връзка „Гърция-България“ (IGB), посочи Станислав Тодоров. Решението на националните енергийни регулатори на България и Гърция е прието след успешно изпълнена процедура по съгласуване с Европейската комисия. Целият процес премина при съкратени срокове, предвид изключително важната роля на интерконектора, каза той.

Чрез интерконектра се свързват газопреносните системи на България и Гърция и се осигурява диверсификация на източниците и маршрутите на газовите доставки за България и за Югоизточна Европа. Интерконекторът е нов маршрут за внос на газ в България, който помага директно за сигурността на доставките и постигане на конкурентни цени.

„България вече никога няма да зависи от един доставчик и от едно трасе. Сега, когато основният въпрос в Европа е дали ще има природен газ, ние можем да кажем – да, ще има газ“, каза още Тодоров.

Проектният му капацитет за пренос на 3 млрд. куб. м природен газ създава допълнителни възможности за доставки от Южния газов коридор и от пазарите на втечнен природен газ от различни точки на света. В по-дългосрочна перспектива по интерконектора IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) ще може да бъде транспортиран природен газ от Израел и Кипър, както и допълнителни обеми от Азербайджан и други страни.

Проектът IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на доставките на природен газ и за осигуряване на диверсификация на източниците на газ за България и за целия регион на Югоизточна Европа, казаха директорите на „Ай Си Джи Би“. Проектът ще свърже България с Южния газов коридор и има отлична връзка с други енергийни проекти като TAP, TANAP, EastMed и LNG терминала в Александруполис.

Интересът към новата газова връзка е голям, половината от капацитета на тръбата вече резервирана от дългосрочни партньори и акционери в дружеството „Ай Си Джи Би“. Другата половина от капацитета е предназначен за договори със среден и кратък срок на действие с цел всички търговци да имат достъп да пазарите на газ, уточни Станислав Тодоров.

Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „Ай Си Джи Би“ АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери „БЕХ“ ЕАД (50 на сто) и IGI Poseidon (50 на сто). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания „Депа“ (DEPA International Projects – 50 на сто) и италианската енергийна група Edison S.p.A (50 на сто), уточняват от КЕВР.

Газопроводът IGB е проектиран за свързване с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на Комотини (Гърция), и с българската газопреносна система („Булгартрансгаз“ ЕАД) в района на Стара Загора. Oбщата дължина на интерконектора е 182 км и проектен капацитет до 3 млрд. куб. м/год. в посока Гърция-България.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук