Газпром,

„Газпром“ твърди, че е съкратил добива на газ през периода януари-юли 2022 година с 12% спрямо показателя за аналогичния период на предходната година до 262,4 милиарда кубични метра, съобщи компанията, цитирана от ТАСС. Износът за страните извън Общността на независимите държави (ОНД) е намалял с 34,7% до 75,3 милиарда кубични метра.

Освен това търсенето на газ от газотранспортната система на вътрешния пазар се е понижило с 2%.

„През януари – юли 2022 година „Газпром“ е добил, по предварителни данни, 262,4 милиарда кубични метра газ. Това е с 12% (с 35,8 милиарда кубични метра) по-малко отколкото през миналата година. Износът за страните извън ОНД е бил 75,3 милиарда кубични метра – с 34,7% (или с 40 милиарда кубични метра) по-малко отколкото през същия период на 2021 година“, се посочва в съобщението.

Разбира се, данните на ТАСС са произведени в Русия, което създава известни съмнения за истинността им. По-скоро с въпросната информация се прави опит да бъде оправдано подаването на по-малко количества газ от Русия към Европа, в разрез с договорните отношения между отделните държави и руския газов гигант.

Според енергийните експерти целта на „Газпром“ е да подава по-малки количества газ към Европа, за да възпрепятства запълването на газовите хранилища в ЕС.

„Пониженото потребление на газ в ЕС се превърна в ключов фактор за съкращаване на световното търсене“, се посочва в съобщението. Според предварителните оценки и достъпни оперативни данни световното търсене на газ е намаляло за първите седем месеца на 2022 година и е било около 35 милиарда кубични метра. Потреблението на газ в 27-те страни от ЕС за същия период се е съкратило с 31 милиарда кубични метра, според съобщението на руския газов гигант.

Съгласно данните на „Газ инфрастръкчър Юръп“ (Gaz Infrastructure Europe) равнището на запълненост на европейските подземни газови хранилища е 42,8 милиарда кубични метра.

Междувременно „Газпром“ е увеличил през периода януари – юли 2022 година доставките за Китай по тръбопровода „Силата на Сибир“ с 60,9 на сто, се посочва в съобщението на компанията.

Експортът на газ по газопровода „Силата на Сибир“ нараства в рамките на двустранния дългосрочен договор между „Газпром“ и „Чайна нешънъл петролиъм корп“ (China National Petroleum Corp – CNPC): за седем месеца той се е повишил с 60,9%, според данните на „Газпром“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук