ГЕРБ и „Обединени патриоти” ще представят състава на новото правителство. Новите 17 министри, четирима от които вицепремиери, ще се закълне пред народните представители в четвъртък.

Бойко Борисов ще е министър-председател за трети път и ще управлява в коалиция с „Обединени патриоти” (ВМРО, НФСБ, Атака). Двете партии имат крехко парламентарни мнозинство от 122 депутати от 240 места в Народното събрание. Очаква се подкрепа за кабинета да дават и от партия „Воля“ на Веселин Марешки.

Преговорите за състава на МС във вторник приключиха малко след 18 часа. Красимир Каракачанов обеща „изненади”. По думите му разговорите са преминали много добре, без извиване на ръце.

До този момент единственото нещо, което е 100% сигурно е името на премиера – това ще е Бойко Борисов.

Предполага се, че негов заместник и министър на финансите отново ще е Владислав Горанов. Томислав Дончев ще отговаря за европейските средства и предстоящото председателство на ЕС през 2018 г.

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов ще е вицепремиер и министър на отбраната.

Номинираният от ГЕРБ Бисер Петков вероятно ще оглави социалното ведомство. Към момента той е управител на Националния осигурителен институт от 2011 г.

Най-строга пазената тайна при преговорите беше името на министъра, който ще оглави силовото министерство. Очаква се депутатът от ГЕРБ, който беше заместник-министър на отбраната в първия мандат на Борисов – Валентин Радев да оглави МВР.

Във вторник се появи информация, че доскорошният регионален министър Лиляна Павлова няма да заеме стария си пост, но след края на преговорите снощи нейното име отново се завъртя в публичното пространство.

Една от изненадите е при правосъдното министерство. Доскорошният председател на Народното събрание и кандидат на ГЕРБ за президент – Цецка Цачева вероятно ще поеме ключовото ведомство и на нея ще се падне тежката задача да се справи с реформата в съдебната система.

Бившият правосъден министър и сочена за фаворит за поста Екатерина Захариева ще поеме Министерството на външните работи.

Дългогодишният главен секретар на МОН Красимир Вълчев ще бъде министър на образованието и ще трябва да се справи с тежките проблеми в сектора, включително с ниското заплащане на учителите.

Началникът на Военномедицинска академия генерал–майор проф. Николай Петров ще бъде министър на здравеопазването, въпреки че се спряга името и на депутатът от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.

Вежди Рашидов може би ще бъде отново министър на културата, въпреки недоволството на много хора. Патриотите предлагали депутатът и бивш кмет на Пловдив Славчо Атанасов (ВМРО) за същия пост.

Заместник-министърът на околната среда в правителството на Иван Костов – Нено Димов – ще поеме екологичното ведомство.

Румен Порожанов ще е министър на земеделието и храните. Той беше Директорът на Държавен фонд „Земеделие“ от 2011 до август 2013 г., министър на финансите в служебното правителство на Георги Близнашки, отново пое ДФ „Земеделие“ през 2014 г., а през февруари т.г. бе принуден на подаде оставката си от служебния земеделски министър Христо Бозуков.

Ивайло Московски запазва поста си от последните две правителства на Бойко Борисов – на транспорта.

Изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Емил Караниколов ще е министър на икономиката.

Енергийният министър от кабинета „Борисов 2” Теменужка Петкова ще запази поста си.

Николина Ангелкова ще е министър на туризма, както и във второто правителство на ГЕРБ.

И Красен Кралев запазва поста си на министър на младежта.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук