Ангела Меркел
на снимката: канцлерът на Германия Ангела Меркел

Ангела Меркел спечели четвърти мандат като канцлер на най-силната европейска икономика – Германия, но според първите екзит пол резултати не получава достатъчно гласове за коалиция със свободните демократи или със зелените.

По предварителни данни Християндемократическият съюз получава 33,5%  от гласовете на немците.

Втората политическа сила на ключовите за бъдещето на ЕС избори, е социалдемократическата партия на Мартин Шулц – 21%, рекордно ниска подкрепа.

Изненадата на тези избори е крайнодясната „Алтернатива за Германия“. Определяната от експертите партия на нацистите е трета политическа сила,  има подкрепата на 13,5% от избирателите, доста над ранните очаквания на социологическите агенции.

В Бундестага с 631 депутати прагът на мнозинството е 316 места. Според социолозите партията на Меркел и партньорите ѝ от Бавария ще имат 221 депутати. Социалистите остават далеч назад със 139, следвани от Свободните демократи (66), Зелените (59) и Лявата партия (60).

Повторение на черно-червената коалиция на ХДС/ХСС и ГСДП би имало 360 депутати. Ако Меркел успее да събере либералите и Зелените (т.нар. Коалиция „Ямайка“ заради цветовете на партиите), тя ще бъде подкрепена от 364 депутати.

Изборите в Германия се провеждат по сложна система, която съчетава прекия вот в един тур с вот на пропорционален принцип. В изборите участваха 4 800 кандидати.

Десетилетия наред германската избирателна система не е произвела абсолютно мнозинство за една партия.

Право на глас имаха 61,5 млн. избиратели.

Минималният брой на местата трябва да е 598. Половината от тях отиват при кандидати, избрани от партийни листи.

Партиите се справят с 5-процентна бариера.

Другата половина от местата са за кандидати, избрани от 299-те избирателни окръга, като там е в сила принципът по един избран кандидат от окръг. Победителят е кандидатът, който е постигнал най-добър резултат, независимо дали е получил 50% или не.

Сложната изборна система дава възможност на всеки избирател да гласува два пъти за една и съща партия или пък да диференцира вота си, като гласува за две различни политически сили.

Броят на депутатите в новоизлъчения парламент се определя чрез сложни калкулации. В досегашния парламент депутатите бяха 613, а според прогнозите в новия могат да достигнат 700. Опити да се сложи таван на броя депутати, който варира заради спецификата на избирателната система, досега не успяват.

Избирателната система затруднява много малките партии да влязат в парламента.

Изборният ден започна в 8.00 ч. и приключи в 18.00 ч. местно време (19.00 часа българско).

Все още не е ясно какъв ще е форматът на управление. Окончателните резултатите ще бъдат ясни след финалното преброяване на гласовете.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук