Министърът на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайнен обеща пред американския си колега Джим Матис, че ще увеличи разходите за отбрана до целевите за страните от НАТО 2 процента от БВП или около 74 млрд. долара (по данни за 2015-та БВП на Германия е 3.7 трлн. долара)
Изявлението беше направено по време на честването на 70-тата годишнина на плана „Маршал“ в баварския град Гармиш-Партенкирхен.
В изявление пред медиите фон дер Лайнен каза, че обект на разговорите са били въпроси, свързани с НАТО, германско-американските отношения и Европейският съвет по отбрана и сигурност.
Инвестицията в сигурността на Европа, ще е от полза и за НАТО. На ясно сме, че трябва да постигнем справедливо разпределение на разходите вътре в НАТО. Това означава, че ние, германците трябва да положим повече усилия за сигурността си. Следователно, Германия ще се придържа към споразуменията от Варшава и Уелс и да се доближи до предложените разходи за отбрана в размер на 2 процента от БВП.
Матис коментира отношенията между НАТО и Русия. Алиансът се стреми са се разбере с Кремъл, подчерта той, но те трябва да са наясно, „какво отстояваме и следователно – какво няма да търпим“.
Съединените щати искат да се разберат с Москва. В тази посока са и усилията на НАТО. Но и Русия трябва да е наясно, какво отстояваме и следователно – какво няма да търпим. Отстояване свободата и няма да направим компромис със свободата на нашия народ или ценностите на нашия съюз, които са ни скъпи.
Планът „Маршал“ е програма на американското правителство след Втората световна война (1947-ма), която е насочена към възстановяване на неокупираните от Червената армия страни от Европа.
Увеличението на отбранителния бюдежет на Германия беше поискано от президента на САЩ Доналд Тръмп, в началото на годината и след това – потвърдено отново през май, когато той се срещна с лидерите на страните членки. Искането на Тръмп обаче противоречи на досегашните концепции за контрола над въоръжението и баланса на силите на Стария континент.
Германия е първата икономика в Европа и четвъртата в света по размер на БВП, като преди нея са САЩ, Китай и Япония. Вдигането на бюджета й за отбрана до около 74 млрд. долара годишно означава, че Германия ще харчи повече пари за въоръжение от Русия, чиито отбранителен бюджет е приблизително 66,4 млрд. долара (към 2015-та). Това очевидно няма да се хареса в Москва, а също и във Франция и Великобритания.