Берлин планира да утежни правилата срещу неевропейските инвеститори, които се стремят към дялове от германски компании, каза министърът на икономиката.
„В бъдеще искаме да сме в състояние погледнем по-внимателно, когато става дума за отбранителни компании, критична инфраструктура или други технологии, свързани с гражданската сигурност, като например в областта на информационната сигурност“, каза Петер Алтмайер пред в. „Велт“.
Правителството в Берлин може да наложи вето на чуждестранна оферта от страна на инвеститора извън ЕС, само ако залогът за продажба в компанията достигне 25%, Алттмайер подаде сигнал, че Берлин иска да намали бариерата.
„Искаме да намалим този праг, за да можем да проверим повече случаи в чувствителни икономически области“, каза той.
Източник на министерството на икономиката каза, че бариерата ще бъде намалена до 15% за инвестиции извън ЕС в дружества, свързани с отбраната, както и такива, които правят определени технологии, свързани с гражданската сигурност.
Ако бъде одобрен от кабинета, втвърдяването на правилата може да влезе в сила до края на годината, съобщи „Велт“.
Алтмайер подчерта, че Германия остава отворена за инвестиции, но свързаните с националната сигурност въпроси имат предимство.
Миналата година Берлин промени законите, за да разшири обхвата на дружествата, отговарящи на условията за проверка, съгласно клаузите за „критична инфраструктура“, или смятани, че разработват „ключови технологии“.
Алармиран от големите покупки на немски компании от китайски групи, разполагащи с сериозни финанси и често подкрепяни от държавата, Берлин значително засили надзора си върху подобни инвестиции.
Миналата седмица правителството гласува налагане на вето, за да блокира продажбата на германския производител на металообработващи машини „Leifeld Metal Spinning“ – на китайската корпорация „Yantai Taihai“.
Ветото на практика не беше използвано, тъй като „Yantai Taihai“ изтегли офертата си часове преди гласуването на правителството.
През миналата година китайски компании са дакупили общо 54 германски фирми и са инвестирали 13,7 млрд. долара в най-голямата европейска икономика