Барселона, Лионел Меси
на снимката: Лионел Меси

Отборът на Барселона надигра с класическото 3:0 Ливърпул в първа полуфинална среща, играна на стадион „Камп Ноу“.

Двубоят започна равностойно, като и двата отбора се опитваха да наложат своя стил на игра.

И каталунците, и мърсисайдци, бяха респектирани от класата на съперника, като чистите голови ситуации пред двамата вратари липсваха.

Все пак, „блаугранас“ поведе след колективна грешка в отбраната на „червените“.

Джо Гомес, който започна като титуляр на мястото на Трент Алекзандър-Арнолд, не успя да се намеси при подаване по широчина, а впоследствие Жорди Алба достави отлично подаване в наказателното поле, което бе засечено от бившия футболист на Ливърпул Луис Суарес.

Отговорът на гостите бяха няколко опасни спускания към Марк-Андре Тер Стеген, но без точен удар в очертанията на немския страж. Така завърши и първата част.

Второто полувреме стартира с натиск на мърсисайдци, като последователно изстрели отправиха Джеймс Милнър и Мохамед Салах.

Последва нов удар на Милнър, но гостите така и не успяха да изравнят резултата, въпреки че доминираха както във владението на топката, така и в създадените ситуации пред двете врати през втората част.

Възпитаниците на Ернесто Валверде дочакаха своя миг и нанесоха втори удар по амбициите на Юрген Клоп и компания в 75-та минута. Тогава Лионел Меси напредна с топка в крака, но бе спрян от Фабиньо.

В последствие, обаче, топката попадна в Суарес, който нацели напречната греда с коляно, а аржентинската звезда на домакините реализира на празна врата и покачи аванса на каталунците.

Голът шокира „червените“, които допуснаха трети съкрушителен удар отново чрез Меси, чийто гений се прояви на преден план при перфектно изпълнен пряк свободен удар, който не остави шансове на Алисон Бекер.

Това бе и юбилейно попадение номер 600 на нападателя за клуба в професионалната му кариера. Малко след това Ливърпул можеше да върне един от головете, но се провали на два пъти.

Първо шут на влезлия като резерва Роберто Фирмино бе избит от голлинията, а при последвалата добавка, Салах уцели гредата. До края Барса можеше да достигне и до четвърти гол, но друга смяна – Осман Дембеле стреля право в обятията на Алисон от близко разстояние след пас на Меси.

Така Барселона докосва финала в Шампионска лига, който ще бъде първи за „блаугранас“ от 2015-та насам.

Тогава тимът надигра Ювентус в спора за трофея с 3:1. Ливърпул пък се отдалечи от сблъсъка за най-престижната европейска клубна титла, след като през изминалия сезон достигна до спора за отличието, но загуби от Реал Мадрид с 3:1.

Барселона вече завоюва титлата в Ла Лига, като им предстои гостуване на Селта в местния шампионат, докато Ливърпул продължава битката за титлата във Висшата лига, като ще пътува за визита на Нюкасъл. Реваншът между каталунци и мърсисайдци е следващия вторник.