ЕС не може да постигне консенсус за прием на бежанци от Афганистан. Вълната от хора, бягащи от терора на талибаните, поставя на изпитание човеколюбието и хуманността на страните членки. От една страна никой не иска още мигранти в държавата си, а от друга – никой не иска да се излезе лишен от емпатия. Изключение прави Унгария.

Тази европейска страна заяви директно, че отказва да приеме афганистански бежанци. Причината е, че не иска да плаща за „грешни решения“ на САЩ.

Повечето държави искат да направят същото, но се опитват да са по-деликатни

Канцлерът на Австрия Себастиан Курц също не желае да приема повече мигранти. Това става ясно от изявлението му, публикувано в неделя. По време на миграционната криза през 2015 и 2016 г. Австрия е приела мигранти, но сега това не стои на дневен ред.

„Аз съм категорично против това да приемем доброволно повече хора и това няма да се случи по време на моето канцлерство“, каза Курц в интервю за телевизионния канал Puls 24.

Австрия е приела повече от 40 000 афганистански бежанци, по който показател е втора в Европа след Германия, която е приютила 148 000, според данни на агенцията на ООН. Населението на Австрия е девет пъти по-малко от това на Германия.

В ЕС няма мнозинство в полза на приемането на афганистански бежанци. Това заяви премиерът на Словения Янез Янша, чиято страна в момента е ротационен председател на Съвета на Европейския съюз до края на годината.

В неделя Янез Янша написа в „Туитър“, че „задължението на Европейския съюз и Словения не е да помагат и плащат на всички на нашата планета, които бягат, вместо да се борят за родината си“.

Според Янша всяка държава сама трябва да реши иска или не нова вълна от емигранти.

Италия се опитва да окаже натиск върху Европейския съюз за намирането на решение за спасяването на нелегалните мигранти в морето. Италианският вътрешен министър Лусиана Ламоргезе посочва, че от началото на годината в страната ѝ са пристигнали над 30 хил. души с лодки.

Испания е готова да приема афганистанци, които са сътрудничили на САЩ.

Президентът на САЩ Джо Байдън и испанският премиер Педро Санчес се споразумяха, че две военни бази в Южна Испания могат да се използват за приемане на афганистанци, които са работили за правителството на САЩ, съобщава Reuters.

В 25-минутен телефонен разговор двамата се споразумяха, че Морон де ла Фронтера и Рота могат да бъдат използвани за бежанци от Афганистан, докато не бъде уредено пътуването им до други страни.

За разговорът с американския президент съобщи самият Санчес в „Туитър“.

В събота вечерта самолет, превозващ 110 афганистански бежанци и техните семейства, пристигна в испанския център на Европейския съюз във военна база край Мадрид, включително 36 души, които са работили за администрацията на САЩ в Афганистан.

Базата се използва за приемане на афганистански бежанци, които са работили с Европейския съюз, и техните семейства, които след това ще се преместят в други страни от ЕС.

В ЕС няма мнозинство в полза на приемането

 

„3,7 милиона души вече са станали бежанци в Афганистан, 80% от тях са жени и момичета“, заяви председателя на ЕК

Урсула фон дер Лайен подчерта, че ЕС възнамерява да покаже „максимална солидарност“, като приеме бежанци от тази страна.

Очаква се Великобритания да приеме 20 хил. бежанци поетапно. През първата година – 5000 души, с приоритет – жени и деца, религиозни малцинства, които са изложени на голяма опасност от талибаните.

Германия дава индикации, че ще приеме афганистанци, без да уточни броя им. Канцлерът Ангела Меркел, която бе подложена на остри критики заради отварянето на вратите на Германия за мигранти през 2015 г., каза, че правителството е фокусирано в това да подсигури бежанците да могат да останат при сигурни условия в страни, съседни на Афганистан.

Президентът на Франция Еманюел Макрон обяви, че страната му ще защити тези, „които са в най-голяма опасност“ и добави, че Европа не може сама да носи последствията от сегашната ситуация.

Гостоприемството на Балканите

Северна Македония, която още не е член на ЕС, ще приеме временно 450 афганистанци, бягащи от талибаните и търсещи визи за САЩ. Това съобщи във вторник правителството на Скопие.

Турция не иска да е „склад за бежанци“, а Гърция построи километрова ограда по границата си, за да се предпази от миграционната вълна, защото не иска да е „врата към Европа“.

Президентът Реджеп Ердоган обяви, че правителството му ще работи с Пакистан в помощ за стабилизиране на Афганистан и с цел превенция на нови вълни бежанци, насочващи се към Турция. Страната строи стена по границата с Иран.

България е готова да приеме 70 бежанци от Афганистан срещу уверение за сигурността в страната ни. Това обяви служебният министър на външните работи Светлан Стоев.

Съседните на Афганистан държави бяха първите, които приеха бежанци

Таджикистан е приел над 1000 цивилни бежанци, бягащи от насилието в афганистанската провинция Бадахшан през границата. Страната обяви, че се подготвя да приеме до 100 хил. бежанци.

Голяма част от населението на Афганистан е избягало в съседен Пакистан, въпреки че пакистанският министър-председател Имран Кан заяви пред юни, че страната ще затвори границата с Афганистан, ако талибаните я превземат.

На фона на това Узбекистан изпрати 150 афганистански бежанци обратно в Афганистан. Това се случи съгласно споразумение с талибаните и след искания от самите бежанци, съобщава узбекското външно министерство.

Утре ще има заседание на Г-7 по темата

Европейският съюз ще предложи да разгледа на предстоящото заседание на Г-7 (Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция, Япония) международна схема за приемане и настаняване на бежанци от Афганистан. Очаква се американският президент Джо Байдън да участва в спешните разговори във виртуален формат.

„Президентът Байдън ще се срещне във виртуален формат с лидерите на Г -7 на 24 август 2021 г. Лидерите на страните ще обсъдят продължаващата тясна политическа координация за Афганистан и евакуацията на нашите граждани, смелите афганистанци, които ни помогнаха през последните двадесет години, и други уязвими афганистанци. Те също ще обсъдят плановете за предоставяне на хуманитарна помощ и подкрепа на афганистанските бежанци “, се казва в текста от пресслужбата на Белия дом.

В утрешната среща британският премиер Борис Джонсън ще поиска от президента на САЩ Джо Байдън да удължи периода на евакуация от Афганистан след 31 август, съобщава The Daily Telegraph.

„Основният фокус на Г-7 ще бъде върху дългосрочното развитие на Афганистан, но те, разбира се, ще обсъдят настоящите усилия за евакуация“, цитира агенция неназован източник в кабинета на британския премиер.

Ако Байдън не постигне компромис и условията не бъдат промени, тогава британските военни ще започнат да напускат Афганистан 72-96 часа преди края на евакуацията от американците.

При това положение до петък или събота те ще продължат да бъдат на летището в Кабул, подпомагайки евакуацията на граждани на Обединеното кралство, както и на афганистанците и техните семейства, попадащи в програмата за преместване.

От 13 август британските власти са евакуирали близо 6 хиляди души от страната, където талибаните дойдоха на власт. Очаква се британските власти да потърсят помощ от Китай и Русия в светлината на спора със САЩ по въпроса за евакуацията.

Друга тема на предстоящата среща на лидерите на Г-7 се очаква да бъдат санкциите срещу талибаните.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук