Московиси, Домбровскис
На снимката: еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси /ляво/ и еврокомисарят по въпросите на еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис /дясно/

На брифинг в Брюксел еврокомисарят по въпросите на еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис обяви, че в началото на следващата година ще бъде направена оценка на напредъка на България за влизане във Валутно-курсовия механизъм II (ERMII), наричан още „чакалнята на еврозоната“. Резултатът ще бъде отразен в специален доклад.

Ще бъде извършен преглед на активите на шест банки у нас: „УниКредит Булбанк“, Банка ДСК, ОББ, ПИБ, ЦКБ и „Инвестбанк“. Подготовката за него вече е в ход. Това трябва да се направи задължително преди Европейската централна банка да поеме пряк надзор върху част от българската банкова система. Изискват се и определени законодателни промени, които са готови и внесени в Народното събрание. По график те трябва да бъдат приети до края на декември.

България вече изпълнява договорената през юли пътна карта, с която страната пое 6 ангажимента, за да бъде приета в ERMII – задължително условие за членство в еврозоната. Един от тези ангажиментите е и постъпването в Банковия съюз на ЕС. Европейските лидери пък обещаха на страната ни, че приемането на лева в ERMII и присъединяването към Банковия съюз ще станат в един и същ ден. Според графика, който София сама избра да следва, това трябва да стане към юли 2019 г.

Според Домбровскис ЕК поощрява усилията на страни извън еврозоната да се присъединят към нея. Той обаче отказа да коментира на този етап българския напредък, като подчерта, че всичко ще бъде изнесено в доклада. Все пак еврокомисарят разкри, че България е най-напреднала в процеса на достигане до членството, а след нея е Хърватия. Домбровскис коментира нежеланието на Чехия да приеме еврото като нейно право, защото никоя държава не може да бъде принуждавана да използва общата валута.

Бившият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2003 г. до 2011 г. Жан-Клод Трише заяви, че очаква, че в бъдеще еврото ще запази позициите като международна резервна валута, а в света да се оформи триполярна парична система с водещи валути доларът, еврото и китайският юан.

Стратегическите задачи пред еврозоната бяха очертани от комисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси:

„Не е достатъчно еврозоната да носи само стабилност. Тя трябва и да намалява неравенствата между държавите членки, защото неравенствата произвеждат разочарование, гняв, популизъм и ксенофобия. Интересите на богатите страни в ЕС са техните съседи да са също в добра позиция. Трябва да се противопоставим на популистката националистическа заплаха. Идват най-важните и най-опасните европейски избори.“

Московиси изрази мнение, че еврозоната трябва да покаже как либералната демокрация произвежда икономическа стабилност и социална справедливост.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук