хомосексуалисти, ЛГБТ

Възмущението в гръцката православна църква от „демоничното“ решение на правителството да легализира еднополовите бракове се засили, след като духовниците поискаха да бъдат предприети наказателни мерки срещу депутатите, които подкрепиха знаковия закон.

Те призоваха „неморалните законодатели“ да бъдат отлъчени от църквата, а църковните власти на остров Корфу обявиха, че на двама местни депутати ще бъде забранено да участват в каквито и да било религиозни ритуали.

Обвинявайки депутатите, че са извършили „най-дълбоката духовна и морална грешка“, като саподкрепили законопроекта, приет на 15 февруари, епископството на острова призова парламентаристите да се покаят.

„За нас тези двама депутати не могат да се считат за активни членове на църквата“, се казва в изявление. „Призоваваме ги да се покаят за неуместното си поведение.“

Ако те не направят това епископството обяви, че това автоматично ще доведе до изключване на законодателите от всички църковни събития.

Гърция стана първата православна християнска нация в света, която прие законодателство, разрешаващо еднополовите бракове. 175 депутати от целия политически спектър гласуваха в подкрепа на реформата миналия месец.

Подкрепен от дясноцентристкия премиер Кириакос Мицотакис, законът също разшири признаването на родителските права на гей двойките, въпреки че все още не им позволява да имат деца чрез сурогатно майчинство.

Мицотакис беше изправен пред остра критика от православната църква, която описа законопроекта като „чисто зло“. Духовният водач на Гърция, архиепископ Йероним, предложи гласуването да бъде поставено на народен референдум. В Гърция сред населението, равенството в брака се подкрепя само от малко мнозинство в анкетите, а мнозинството открито се  противопостави на депутатите от управляващата партия Нова демокрация.

Водещи църковни фигури твърдят, че законът ще доведе до еднополови двойки, които ще поискат още повече права и до разрушаване на традиционното гръцко семейство и общество.

В открит сблъсък с правителството, ръководният орган на църквата, Светият синод, обяви, че служба на 24 март, отбелязваща Неделята на Православието, един от най-светите дни в източноправославния календар, няма да се проведе по традиция в столичната катедрала, а в по-малък храм, в който президентът Катерина Сакеларопулу не беше поканена.

Йероним и други членове на синода дадоха да се разбере, че ще откажат поканата на президента за вечеря в деня на празника, на която обикновено присъстват светските и духовните лидери на страната.

Духовник доверил, че архиепископът е бил „разстроен“ от новината, че след вота Сакеларопулу е присъствала на празнична вечеря с правителствени служители в ресторант, собственост на член на LGTBQ+ общността.

Отворено писмо от епископ Амвросиос призова премиера Мицотакис и депутатите, които подкрепиха законодателството, да бъдат отлъчени от църквата, като каза:

„Нашата православна църква е под обсада… Трябва да се свика революция срещу всички, които осмиват Божия закон. Главният герой на това морално престъпление, министър-председателят на Гърция и 175-те депутати в гръцкия парламент, трябва да бъдат отлъчени от църквата“.

Църковният гняв се изля в общественото пространство няколко дни след като първия еднополов брак беше сключен в кметството на Атина.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук