Подписка срещу връщането на гласуването с хартиената бюлетина, наравно с машините, ще внесат граждани в деловодството на Народното събрание. Инициаторите ѝ заявиха на пресконференция в Националния пресклуб на БТА, че подписката е подкрепена от 6500 гласоподаватели. Те ще настояват за свикването на обществено обсъждане по темата от парламентарната правна комисия.
Реабилитирането на хартиената бюлетина за нас е изключително опасно, обяви адв. Атанас Бояджиев. Той запита защо преди приемането на първо четене на законопроекта на депутати от парламентарната група на „БСП за България“ за промени в Изборния кодекс не е имало обществено обсъждане. По думите му промените в изборното законодателство не са най-важните, с които е трябвало да се занимава новото Народно събрание.
Инициаторите на подписката срещу хартиената бюлетина са готови да поискат от президента Румен Радев да наложи вето на закона, ако той бъде приет и на второ четене. Те не изключиха възможността и за гражданско неподчинение.
Юристът Деян Дешков подчерта, че връщането на хартиената бюлетина неминуемо ще доведе до подправени протоколи и контролиран вот.
Адв. Весела Кънчева се обяви против тезата, че гласуването с машина е по-трудно, защото, смята адвокатът, то е не по-сложно от работата с банкомат. По думите ѝ, от друга страна, се внушава, че устройствата не са достатъчно сигурни.
Инициаторите на подписката не смятат, че машините са причина и за спада в избирателната активност.
Припомняме, че протест срещу хартиените бюлетини се проведе миналата седмица, като протестиращите разпръскваха копия на сгрешени протоколи от последните избори пред сградата на парламента.
Според лидера на „Изправи се България“ Мая Манолова връщането на хартиената бюлетина крие риск от манипулация на вота.
Припомняме, че връщането на хартиената бюлетина във всички секции беше гласувано на първо четете от депутатите миналия петък. „За“ връщането гласуваха от така наречената „хартиена коалиция“ в лицето на ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП.
Интересно е да се запитаме, защо вместо всяка от партиите да се опитва да извлече максимална полза за себе си, по подобни изключително важни за страната ни теми, не се допитват и не се съобразяват с мнението на гражданите? Особено след като се очертават пети поредни избори в рамките на две години. Явно повечето народни представители в момента, в който прекрачат прага на парламента, забравят, че именно мнението и избора точно на тези граждани ги е изпратило там, за да представляват техните интереси, а не да се създават предпоставки за манипулиране на вота и да се връща система, която години наред е доказала че не работи.
Още вътрешнополитически новини – четете тук