Григор Димитров

Топ ракетата на България Григор Димитров елиминира Давид Гофен след 6:3, 0:1 и отказване на белгиеца в полуфинален мач на тенис турнира от сериите АТР500 в Ротердам. В началото на втория сет световният номер 7 по нелеп начин нарани лявото си око с топката, докато опитваше контриращо воле от бекхенд, а дори 6-минутният медицински таймаут явно не му е помогнал, пише „Спортал“.

Първият сет премина под доминацията на Димитров, с изключение на последния девети гейм, в който Гофен се бори до последно с неспирно движение и отлична защита от основната линия. Белгиецът имаше цели четири брейк-пойнта, но те биваха парирани със солиден сервис от страна на Димитров, който вкара 67% от първото си подаване в мача (съперникът му – 56%). Последните две точки в сета пък дойдоха след асове номер 5 и 6, като един пробив на хасковлията за 3:1 се оказа решителен и достатъчен.

За съжаление, зачервеното око на Гофен не му позволи да доиграе сблъсъка и Григор стигна до победата не по начина, който е планирал. Той е на финал в Ротердам за първи път, след като през 2013-а загуби единствения си предишен полуфинален сблъсък.

Другият полуфинал в Ротердам е от 20:30 часа между Роджър Федерер и Андреас Сепи, като Маестрото вече се завърна на лидерската позиция в световната ранглиста.

ПЪРВИ СЕТ

Григор започна по най-добрия начин двубоя и записа два аса плюс още два невърнати сервиса, за да спечели убедително подаването си. Гофен имаше повече проблеми да вкарва своето първо подаване, но въпреки това не бе натиснат достатъчно от ретур, че да трябва да защитава точка за пробив – 1:1. Позитивното бе, че Димитров и при втория си сервис-гейм бе толкова солиден, че не позволяваше да се стига до продължителни разигравания.

Четвъртият гейм започна доста по-добре за хасковлията, който поведе с 0-30, след като проведе перфектно тактически две по-дълги размени на удари от основната линия и провокира грешки на Гофен. Белгиецът стигна до равенство, но отново не издържа и прати топката в аут, когато бе разходен няколко пъти от Димитров по основната линия – първи брейкбол.

Белгиецът след това десетина пъти пращаше топката на бекхенд страната на съперника си и с перфектна защита при опит за уинър на Григор се стигна до контраатака с форхенд в близост до мрежата за 40-40. Гофен обаче не можа да завърши гейма от първия си опит, въпреки воле от мрежата в незащитената страна на Димитров, който обаче направи перфектен завършващ удар ниско над филето с форхенд в движение – най-смъртоносното и постоянно оръжие в арсенала на хасковлията. Белгиецът не издържа отново на последвалите две разигравания, в които Григор бе непоклатим от бекхенд и с две грешки на опонента резултатът стана 3:1!

Затвърждаването на брейка не отне много време, макар при 40-0 Димитров да направи двойна грешка, а после да не предвиди особено добре апроуча си и да стана жертва на чудесен минаващ удар от бекхенд. Нов невърнат сервис обаче осигури на Григор комфортен аванс от 4:1 за 21 минути. Гофен повиши нивото си на начален удар (50% до този момент) и удържа подаването си на нула за 4:2. За съжаление, форхенд в аут от основната линия на Димитров, плюс поредното успешно излизане на мрежата на белгиеца, доведоха до 30-40. Хасковлията обаче елиминира точката за пробив с четвъртия си ас. Втората грешка от бекхенд на Димитров доведе до нов брейкбол за Гофен, но слайсът му от тази страна отново провокира белгиеца да сбърка. В тези напрегнати минути Димитров не можеше да разчита на първия си сервис, но съперникът му продължаваше да бъде разпилян и с това допринесе за спечелването на гейма – 5:2.Три грешки от бекхенд на Григор и едва третият ас на Гофен го опазиха в дюс-а – 5:3. Белгиецът залагаше на агресивни и дълбоки ретури, които му помагаха особено на втори сервис на Димитров. Невероятен бекхенд по правата донесе точка за връщане на пробива, но българинът я отрази във великолепно разиграване, в което Гофен отново единствено тичаше и връщаше топката. Григор рискува с форхенд по правата, където мрежата е най-висока, като този път филето не му помогна, но с нов отличен сервис под напрежение отрази и втората точка за пробив. Третата също бе отразен с невърнат начален удар, след като Димитров бе направил двойна грешка. Поредната неточност при бекхенд слайс на българина вкара гейма в 9-а минута и осигури четвърти брейкбол за белгиеца, който отново бе отразен с хладнокръвие. Асове номер пет и шест в крайна сметка доведоха до желания край – 6:3 за Димитров след 49 минути игра.

ВТОРИ СЕТНеприятен момент се случи в началото на втория гейм на следващата част. Григор направи минаващ форхенд, който Гофен опита да парира с бекхенд воле, но прати топката право в лявото си око. В резултат на това то бе силно зачервено и белгиецът се нуждаеше от медицински таймаут, като дори напусна корта, за да му бъде оказана по-сериозна помощ.

След 7 минути спряна игра от лагера на Гофен обявиха на съдията на стола, че той няма да може да продължи мача и за съжаление Димитров се класира на финала по такъв начин – 6:3, 0:1 за 61 минути.