На снимката: Губернаторът на Джакарта (Индонезия) Базуки Тахайя Пурнама, по-известен като Ахок.

Губернаторът на Джакарта беше признат за виновен от съда по обвинение за богохулстово срещу исляма  и беше осъден на две години затвор във вторник. Процесът беше тест за религиозната толерантност в Индонезия, страната в която има най-голямо мюсюлманско мнозинство. Докато течеше заседанието, пред съда се събра многобройна тълпа от привърженици и противници на градоначалника, както и около 15 хиляди полицаи, които да охраняват двата митинга.

Базуки Тахайя Пурнама, по-известен като Ахок, получава двугодишната присъда, заяви съдията по делото, тъй като  „недвусмислено и умишлено е извършвал престъплението богохулство“.  Ахок заяви, че ще обжалва решението на градския съд.

Наказанието на губернатора, който е етнически китаец, е по-сурово от очакваното и шокира поддръжниците му:

Разочаровани сме. Съдът е сляп. Вече не се прави разлика между истина и беззаконие. Ахок се жертва, като стана губернатор и ние го подкрепяме. Сега той е невинна жертва – обвинението в богохулство е несправдливо. Нямаме доверие в парвосъдието в Индонезия, коментира привърженик на градоначалника пред агенция „Ройтерс“, пожелал анонимност.

Поддръжници на крайната форма на исляма, които се бяха събрали пред съдебната зала, призоваха за възможно най-суровото наказание, заради коментари, които губернаторът направил и които според тях съдържали обида към Корана, свещената книга на мюсюлманите.

Две години е много малко наказание, според мене за Пурнама (Ахок), в сравнение с болката, която той причини на мюсюлманите и страданията, които те понесоха, както и нацията като цяло, която беше разтърсена от престъпното му богохулство, категоричен е Деден Дени, мюсюлманин, протестиращ срещу Ахок.

На снимката: Протестиращи мюсюлмани пред съда в Джакарта с искания за най-строгото наказание срещу градоначалника, който според възприятието им обидил Корана.
На снимката: Протестиращи мюсюлмани пред съда в Джакарта с искания за най-строгото наказание срещу градоначалника, който според възприятието им обидил Корана.

Градоначалникът беше обвинен, че е произнесъл обидни думи по адрес на Корана по време на предизборната си кампания от септември 2016-та. На практика обаче, ако изхождаме от стандартните разбирания, в думите му е трудно да се намери обида или друга форма на негативно отношение към исляма.

Ахок се оплакал, че кандидат-губернаторите, които изповядват исляма, се опитали да подведат гласоподавателите, позовавайки се на стих от Корана, който забранява мюсюлмани да бъдат управлявани от друговерци. Изказването му не се хареса от крайните привърженици на исляма, които заведоха дело срещу него. По време на процеса Пурнама не се призна за виновен, но поднесе извинения на засегнатите.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук