Напоследък много особено популярни станаха два тренда – хакерските атаки и фалшивите новини. Най-пресният пример е хакването на някои от най-популярните френски сайтове. Два дни преди изборите във Франция пък беше хакнат предизборния щаб на кандидата за президент Еманюел Макрон. Подобно нещо се случи и в САЩ миналата година, когато щабът на Демократическата партия също беше обект на хакерска атака. Да не забравяме и случая, при който бял свят видяха данните за стотици офшорки при скандала „Панама пейпърс”.
Могат ли хакери от Бангладеш да влязат в дома ви в София и да ви спрат бойлера и какви са проблемите със сигурността на т.нар. „Интернет на нещата” (Internet of things)? Всичко това ще ни представят белите хакери от сдружение „Сейфър – дигитално читалище за онлайн сигурност“ по време на Софийския фестивал на науката, който започва днес и ще продължи до 14 май в София Тех Парк.
Друга актуална тема са фалшивите новини, в речника на английски език дори вече фигурира думата пост-истина.
Според Самуил Петканов, създател и основен автор на пародийния сайт „Не!Новините”, „средствата за масови комуникации заприличаха на религиозни храмове, всеки посещава с безкритична охота своя храм, а истината се ползва, само когато не пречи на вярата”.
От страната на истината ще застане математикът проф. Николай Витанов от Института по механика към БАН, който изследва социалната и икономическата динамика, и управлението на сложни научни системи. Със сигурност мерилото на науката за истинност е много по-различно.
По време на Софийския фестивал на науката гостите могат да видят по-интересни неща, например шоколадово уиски и ток от малини.
Фестивалът ще бъде открит от носителят на Нобелова награда за химия – проф. Дан Шехтман. Форумът за иновации се провежда за седми пореден път у нас и ще продължи четири дни.
От 40 тематични щанда учени от цял свят ще разкажат за връзката между науката и бизнеса.