Радев - петков
На снимката: Румен Радев и Кирил Петков

Докато президентът Румен Радев устойчиво настоява, че кабинетът „Петков“ оставя хаос, Кирил Петков днес заяви: „Условия за апокалипсис няма“. На какво се дължи това разминаване?

Радев заговори за хаос още когато БСП върнаха неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство. Тогава хаосът, за който той говореше, беше само в енергетиката. Днес обаче, от думите на Радев, разбрахме, че министрите на Петков са оставили хаос по следните линии – „непосилни цени на горива и енергоносители, липса на газ за зимата и тежко задлъжнял обществен доставчик, нормативен блокаж и разпадаща се пътна мрежа, засилващи се протести на различни браншови организации, липса на подготвени закони по Плана за възстановяване и устойчивост и забуксувала съдебна реформа“.

Разбира се, Петков отговори на това твърдение. Направи го със следните думи: „Условия за апокалипсис в България няма“. Но за разлика от президента Радев, който в последните дни силно настоява, че има хаос, но не влиза в конкретика и не казва как ще го реши, Петков даде съвсем конкретни примери защо апокалипсисът е измислен.

Две от тях – възможността да вкараме седем карго кораба втечнен газ и завършването на газовата връзка с Гърция:

„За седем месеца извадихме България от енергийната клопка на предишното управление. Част от заробването с тежка зависимост от руския газ е наливането на 3 милиарда лева в „Балкански поток“ – тръбата, изградена с цената на десетки нарушения, от която не получаваме и една молекула газ.

Дадохме възможност на служебното правителство да подсигури по-евтин втечнен газ до пролетта. С пускането на газовата връзка с Гърция, която построихме само за 7 месеца, още от края на септември можете да усетите съществено намаляване на цените“.

На какво се дължи това разминаване в оценките?

Причината за разминаването, която Петков посочи е тази: „Политици, лобисти и обикновени брокери се възползват от политическата нестабилност, за да Ви накарат да се страхувате за бъдещето. Не им позволявайте! Тяхната цел е да забравите кой превърна България в ограбена, смазана от корупция държава, най-бедната в Европейския съюз. Да снижите очакванията. Да изоставите стремежа си към по-добър живот“.

В частта политици, тук изглежда се има предвид именно президента Радев. В частта лобисти – всички, които през следващите месеци силно ще настояват за преговори за нов договор с „Газпром“. В частта обикновени брокери – всичко, което Гроздан Караджов и ИТН символизират.

Хипотези за бъдещето

През следващите месеци по всяка вероятност кабинетът на Гълъб Донев ще говори за хаос – не защото Донев има нещо против Петков, а защото тонът се задава от президента.

„Какво ни предстои след тази церемония – запознаване детайлно с успехите, които наследяваме и това, което премиерът Петков изтъкна„, посочи днес при предаването на властта Гълъб Донев.

От тези думи става ясно едно – през времето до 2 октомври вероятно ще чуваме за страшни неразбории, ще трябва някак да се плати на пътните строители, предложението за договор за седем карго кораба ще се окаже сложен, недовършен, проблемен. А след това кабинетът „Донев“ ще тласне България към преговори за нов договор с „Газпром“.

Всичко това е хипотеза, разбира се. Говоренето за хаос обаче е налице и днес. Партията със слоган „ред в хаоса“ е ясна. Дали нейното евентуално завръщане ще се окаже изначално заложена цел или ще се случи като последствие, не е ясно. Ясно е обаче, че механизмът за противопоставяне на това евентуално бъдеще е един – чрез граждански вот.

От действията на служебното правителство пък следва да разберем дали разминаването между реалностите, които представят Радев и Петков, не се дължи именно на евентуално желание в едната страна в този конфликт ГЕРБ да се върне на власт и България да преговаря с „Газпром“. Последното – ако го формулираме като цел, би могло да звучи и така – ГЕРБ да се върне на власт, за да може България да преговаря с „Газпром“.

Не е за подценяване още и хипотезата преговорите с „Газпром“ да се водят и от екип, който в бъдеще да прерасне в президентската партия, която „Продължаваме промяната“ отказа да бъде. Засега, това са само хипотези. Следва да ги познаем по действията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук