Лидер на „Хизбула“ заяви, че подкрепяната от Иран шиитска военизирана групировка и нейните съюзници са спечелили победа на първите от 2009 година парламентарни избори в Ливан, съобщи Би Би Си.
Въпреки че официалните резултати не са обявени, Хасан Насраллах от групировката обяви, че изборният успех ще гарантира „опазването“ на съпротивата срещу Израел. Сунитският премиер Саад Харири пък призна, че подкрепяното от Запада „Движение на бъдещето“ е изгубило една трета от депутатските се места. Той все пак очаква да бъде поканен да формира правителство на националното обединение. Анализаторите, обаче, смятат, че той ще се окаже слаба фигура и ще бъде дори по-неспособен да оказва влияние върху „Хизбула“, отколкото досега.
Според ливанската система за споделяне на властта премиер трябва да стане мюсюлманин – сунит, говорител на парламента – шиит, а президент – християнин-маронит.
По първоначални данни изборите са минали при ниска избирателна активност, вероятно около 49%, което е зночително по-малко от 54-те процента на предишния парламентарен вот, коментира Си Ен Ен. Това, обаче, също са неокончателни резултати.
Насралла обяви, че целите на движението в изборната кампания са постигнати, но не уточни колко парламентарни места е спечелила неговата политическа сила. Според резултатите от предварително проучване на „Ройтерс“, „Хизбула“ и съюзниците й са взели поне 67 от 128-те места в парламента. Броят на депутатите на самата „Хизбула“, обаче, не се е покачил значително.
Формирана през 80-те години на миналия век като съпротивително движение срещу израелската окупация на Ливан, „Хизбула“ сега е политическа, военна и социална организация с голямо влияние в Ливан. Тя е заклеймена като терористична организация от Запада и Израел.
Партията на Харири губи 12 места и остава с 21 депутати. Той призна, че се е надявалл на по-добър резултат, но изрази желание да участва „в осигуряването на политическа стабилност и подобряване на животе на всички ливанци“.
Независимо от неокончателните резултати, Израел заяви, че става ясно, че „Хизбула“ е неразграничима от суверенната ливанска държава и че новото правителство ще бъде държано отговорно за евентуални действия от ливанска територия на групировката срещу еврейската държава.
Ливан трябваше да проведе избори още през 2013 година, но парламентаристите си удължаваха срока на действие няколко пъти, тъй като не можеха да се споразумеят за изборния закон.