Битоля

Вчера българска делегация, начело с премиера Кирил Петков посети Битоля, а причината беше откриването на българския културен център „Иван Михайлов”. В града те бяха посрещнати от няколко малобройни протеста и транспаранти, обвинаващи във фашизъм. Поради което и в града имаше засилено полицейско присъствие.

Протест обявиха от Съюза на борците от Битоля, които обвиниха, че с откриването на клуб „Ванчо Михайлов“ се реабилитира фашистката идеология. Те също така реагираха, че правителството толерира популяризирането на културен център, което според тях пряко и косвено помага за реабилитацията на фашизма и антимакедонизма, като в свое съобщение наредиха цар Борис III до Хитлер и Мусолини.

Политическата партия „Левица“ също обяви протест заради „откриването на клуб под името на един от пропагандаторите на фашизма, империализма и антимакедонската политика“.

Българската делегация, водена от премиера Петков, беше посрещната от транспаранти, гласящи „Гоце е Македония“, „Кога ще признаете, че в България има македонци?“, „Фашисти, маскирани като администратори“.

На фона на този отпор и след като стана ясно, че представител на парламента си е позволил да нарича България „геноцидна държава”, премиерът Кирил Петков по-късно заяви, че не трябва да се обръща такова внимание на екстремистките позиции.

Присъствието на различни политически партии показва, че българската общност в Северна Македония е истински приоритет, изтъкна Петков. „Вие сте мостът, който е двигател, за да покажем пътя на РСМ към Европейския съюз. Ако не работим заедно, има опасност проблемите през годините да продължат“, каза той. Министър-председателят Кирил Петков призова до някаква степен да надмогнем историята в близко и не толкова близкото минало.

Същевременно вицепремиерът Илияна Йотова зае позиция по „спора” между външния министър Теодора Генчовска и косвено премиера, след като преди два дни Генчовска заяви, че се водят две външни политики по отношение на РСМ. В това отношение вицепремиерът поиска от Петков неговият съветнически екип да не прави втора външна политика, защото това е опасно за България.

По повод казаното от Генчовска премиерът Кирил Петков заяви, че всякакво решение по въпроса ще бъде взето от Народното събрание.

„Дори да има различия във вижданията, въпреки че има коалиционно споразумение, което ни дава ясна рамка, има рамкова позиция, какъвто и подход да има накрая трябва да бъде одобрен от парламента. Надявам се, даже не само от коалиционните партньори, но и от опозицията“.

Обединяващата позиция за всички присъстващи от българската делегация беше, че от най-голямо значение е да бъдат спазвани правата на българите в Северна Македония, с което очевидно проблем има.

Припомняме, че в края на март преброяване в Северна Македония заяви, че българските македонци са малко над 3 500. Цифра, която не беше призната от културния институт „Иван Михайлов“.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук