След като прокуратурата обяви, че са разпитвани премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Владислав Горанов и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова, днес показания даде и министърът на външните работи Екатерина Захариева. В съда днес бяха представени и нови доказателства по производството. В крайна сметка Пламен Бобоков остава извън ареста срещу гаранцията от 1 милион лева, която той вече е заплатил.
„Едно от новите доказателства, които днес внесохме в настоящото наказателно производство за изменение на мярката за неотклонение в по-тежка „задържане под стража”, е разпит, проведен на външния министър на България вчера г-жа Екатерина Захариева, която беше разпитана точно по повод публикуваните вече от прокуратурата кореспонденции между обвиняемия Пламен Бобоков и съветника на президента Пламен Узунов“, съобщи през журналисти прокурор Генка Брезашка.
Тя добави, че от разпита на свидетелката се установява, че формално процедурата е била спазена по назначаването на тези посланици.
„Но по един много елегантен начин президентската институция се е намесила да бъдат избрани точно и конкретно тези хора в този момент, в който се разменя комуникацията“, заяви Брезашка.
Тя каза, че е била проведена среща по искане на Бобоков.
„Г-жа Захариева не е взела никакво отношение по това. Но също пак ще подчертая, по много елегантен начин е била предложена някаква си кандидатура за назначаване на посланик в Нигерия“, посочи Брезашка и добави, че няма нищо укоримо в провеждането на такава среща.
Според нея от събраните, макар и в много кратък период, доказателства се установява, че „тези срещи и цялата тази комуникация е продиктувана единствено и само от негови бизнес интереси в тези държави, конкретизирам Нигерия, Алжир“, заяви Брезашка.
За това какво общо имат тези доказателства с мярката, която се гледа днес по обвинение за участие в аферата с боклука, Брезашка подчерта, че освен формалните основания, предвидени в НПК, че не е внесена гаранцията в срок, която дава възможност на прокуратурата да поиска по-тежка мярка, има и други основния предвидени в процесуалния кодекс за изменение на мярката в по-тежка.
„А именно това е – завишената обществена опасност, реалната опасност той да се укрие и да извърши престъпление“, добави Брезашка.
„Пламен Бобоков е участник в ОПГ, той е участникът лобист в тази група, той е човекът, който има телефонните номера на важните хора в държавата, с които той се свързва, за да се прокарват негови икономически, политически интереси“, заяви прокурор Петър Белчев. На въпроса каква е връзката между Бобоков и тези споменати кандидати за посланици, прокурор Мария Дойчева обясни, че това е предмет на разследване по отделното досъдебно производство. „Към настоящия момент няма повдигнати обвинения. В момента, в който съберем достатъчно и категорични доказателства ще бъдат обвинени и конкретни лица. Изминала е една седмица само от отделянето на материалите от основното дело и образуването на т. нар. вече дело за лобизъм“, добави Генка Брезашка.
И вчера прокуратурата публикува разменената кореспонденция между бизнесмена Пламен Бобоков и Пламен Узунов, секретар на президента по правни въпроси и антикорупция. Анализът на кореспонденцията между П.Б. и „Prezident-Pl. Uzunov” сочи, че двамата многократно обменят информация, касаеща въпроси, свързани с външната политика на Република България, в т.ч. и кандидатури за български посланици в страни извън Европейския съюз.
„Всичко, което виждам в последните няколко дни е една груба манипулация, която цели моето дискредитиране, дискредитирането на Пламен Узунов и дискредитирането на президента Радев. Всичко е извадено от контекст. Аз просто съм ужасен. Не съм аз целта, целта е президентът“, заяви пък самият Бобоков на влизане тази сутрин в съда.
Апелативният специализиран съд установи, че няма основания мярката за неотклонение на бизнесмена Пламен Бобоков да бъде изменена от парична гаранция в задържане под стража. Мярката на Бобоков, обвинен за участие в организирана престъпна група, е парична гаранция от 1 млн. лева, която вече е внесена.
В началото на юни братът на Пламен Бобоков – Атанас остана за постоянно в ареста заради схемата с вносния боклук у нас. Държавното обвинение тогава обяви, че има достатъчно доказателства, че Бобоков, бившият зам.-министър на околната среда Красимир Живков, ексшефът на плевенската РИОСВ Габриел Савов заедно с бизнесмените Николай Миховски и Айгюн Еминов са участвали в организирана престъпна група. Те са заподозрени, че са депонирали опасни оловни отпадъци от фирмата „Монбат Рисайклинг“ на няколко места из страната, знаейки, че няма как да ги обезвредят.