Точно преди 1 година, на 25 ноември 2016 г., на 90-годишна възраст почина лидерът на кубинската революция лидер Фидел Кастро. Страната ще отбележи годишнината с редица мероприятия, както и телевизионни програми и филми, разказващи за най-важните етапи от живота на основателя на първата социалистическа държава в Западното полукълбо.
– Той си отиде, но идеите му са живи
Снощи пред Факултета по право на хаванския университет, който Кастро завършва с отличие през 1949 г., се проведе масирано културно и политическо събитие в памет на кубинския лидер. „През последните 365 дни Фидел не беше с нас, но ние чувствахме присъствието му всяка секунда. Четем и препрочитаме речите му и ще го помним винаги“, пише на първа страница днес вестник „Гранма“.
„Преди 1959 г. Куба е почти несъществуваща на картата на света, но той направи така, че страната ни да бъде уважаван участник на международната сцена“, написа известният историк и автор на няколко книги за кубинската революция Еберто Норман Акоста. „За нас, кубинците, Фидел не е мъртъв. Неговите идеи за свобода, равенство и социална справедливост са живи, а примерът му ще бъде винаги пред очите ни“, сподели пред ТАСС жител на столицата.
– На Острова на свободата без промяна
Сериозно болен през 2006 г., Фидел Кастро предаде щафетата на по-малкия си брат Раул, който официално застана начело на островната държава през 2008 г. „Ако няма Кастро, няма да има социализъм в Куба“, обичаха да казват неговите врагове врагове. Кубинският лидер обаче многократно е заявявал, че социалистическият модел ще го надживее.
Според политолога Абел Енрике Гонзалес Сантамария, Раул Кастро, е „най-последователният поддръжник на идеите на по-големия си брат и целта да се засили социализма на острова, а не да бъде изоставен“. По неговите думи, значителни промени в страната не са наблюдавани. Вероятно е така. През юни членовете на Народното събрание единодушно одобри серия от документи, които потвърждават и социалистическия характер на социалната система.
– Без бързане, но с постоянство
Говорейки по време на заседание в Народното събрание, Раул Кастро отново заяви, че Куба продължава да бавно, но сигурно – „без да бърза, но без спира“ – да се движи към актуализация на икономически и социален модел. Според него, такъв подход е необходим, за да „се избегнат сериозни грешки.“
– Влошаване на отношенията със САЩ
Годината от смъртта на Фидел Кастро бе белязана от сериозно влошаване на американско-кубинските отношения. През юни президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви затягане на политиката по отношение на островната държава и отмяна на някои от решенията на своя предшественик Барак Обама за нормализиране на връзките с Хавана. В началото на ноември влязоха в сила и нови санкции.
Американските компании вече не могат да правят бизнес със 180 организации, които според Вашингтон са контролирани от кубинските военни, разузнавателни служби и служби за сигурност. Освен това, Тръмп усложни правилата за пътуване до острова за американските граждани: сега те имат право да отидат в Куба само като част от организирани групи, придружени от представител на американска туристическа компания.
– Избори през февруари 2018 г. – какво следва?
86-годишният Раул Кастро многократно заяви, че настоящият петгодишен мандат като държавен глава, който ще приключи през февруари 2018 г., ще бъде последният му. Основната интрига е кой ще дойде да го замести.
Сред най-вероятните наследници са 57-годишният първи заместник-председател на Съвета на министрите на Куба, Мигел Диас-Канел. Очаква се обаче Раул Кастро да остане начело на Кубинската комунистическа партия, единствената официална политическа партия в страната до 2021 г.
Първият етап от общите избори в Куба, по време на който ще бъдат избрани депутати от местните власти, ще се проведе на 26 ноември. След това ще се проведат избори на делегати на провинциални събрания и депутати за Народното събрание. Датите все още не са обявени.
Очаква се в края на февруари да встъпи в длъжност и новият държавен глава.
За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.