Мъск, туитър

Илон Мъск се е самоназначил за главен изпълнителен директор на Twitter и е разпуснал борда на директорите, става ясно от подадена в понеделник информация от компанията, докато служителите на Twitter се подготвят за мащабни съкращения в рамките на ново преструктуриране, което може да засегне до една четвърт от персонала, предаде The Guardian.

В понеделник „Вашингтон пост“ пък съобщи, че екипът на Мъск е обсъждал освобождаването на 25% от служителите на компанията в първия кръг от съкращения.

Съобщенията за съкращенията идват в момент, когато технологичният милиардер извършва основен ремонт на компанията, след като я купи за 44 млрд. долара миналата седмица. Според доклада адвокатът на знаменитостите Алекс Спиро, дългогодишен юридически представител на Мъск, е водил разговорите за предстоящите съкращения.

След като купи Twitter миналата седмица, Мъск бързо пое контрола, като уволни топ мениджъри на Twitter, включително главния изпълнителен директор Парадж Агравал, финансовия директор Нед Сегал и ръководителя на правните въпроси и политиката Виджая Гаде.

Мъск също така е уволнил борда на директорите на Twitter и е назначил себе си за единствен член на борда, стана ясно в понеделник от подаденото от компанията заявление до Комисията по ценните книжа и борсите. По-късно Мъск заяви в туитър, че разпускането на борда е „само временно“.

По-рано Мъск промени биографията си в Twitter на „Chief Twit“, намеквайки за новата си роля.

Twitter не отговори веднага на искането за коментар. В края на 2021 г. компанията е имала повече от 7000 служители, според регулаторно подадена информация, а една четвърт от числеността на персонала възлиза на близо 2000 служители.

Съобщенията, че Мъск планира да съкрати значителна част от работната сила на компанията за социални медии, се въртят от седмици. По-рано в. „Вашингтон пост“ съобщи, че Мъск е казал на потенциални инвеститори, че планира да премахне близо 75% от персонала на Twitter в опит да изплати дълговото бреме, което е нараснало значително от началото на придобиването му.

По-късно Мъск опроверга тези твърдения, като заяви на служителите, че няма да съкрати толкова голяма част от персонала.

В събота вестник „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че Мъск е наредил съкращаване на работни места в цялата компания, като някои екипи ще бъдат съкратени повече от други и че съкращенията ще се извършат преди 1 ноември, когато служителите е трябвало да получат безвъзмездни средства за акции като част от възнаграждението си. „Това е невярно“, написа Мъск в Туитър в отговор на статията.

Още преди Мъск да започне да търси начин да закупи Twitter през април тази година, компанията се сблъска с икономически трудности и до юли „значително забави наемането на служители“ на фона на по-широкия икономически спад в технологичната индустрия. Очакваше се компанията да съкрати около 25% от персонала си, независимо от придобиването на Мъск.

Откакто Мъск започна битката си с компанията по-рано тази година, като предложи да я купи, а след това се опита да се откаже от сделката заради твърденията, че Twitter е занижил броя на акаунтите-ботове и спам в платформата си, около Twitter и нейните служители витае атмосфера на несигурност. В крайна сметка Мъск реши да осъществи сделката, като направи покупката официална миналата седмица и веднага започна да преустройва компанията.

Драмата, свързана с придобиването на Twitter от Мъск, доведе до масово напускане на служители през последните месеци. Слуховете породиха безпокойство относно въздействието на масовите уволнения върху ежедневните операции в Twitter, включително върху възможностите за сигурност и безопасност.

Още икономически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук