Украйна войници
Снимка: Володимир Зеленський/Facebook

Русия изстреля четири ракети по южния украински пристанищен град Николаев през нощта, разрушавайки половината жилищна сграда и убивайки един жител, ден след като обстрелва с ракети няколко града, включително столицата Киев, предаде „Ройтерс“.

Рано във вторник спасители извадиха тялото на възрастна жена от развалините на жилищния блок.

„Така постъпва варварската орда“, каза 48-годишната Ирена Сиден, заместник-директор на училище, застанала пред потрошената сграда, докато работниците започнаха да разчистват отломките.

„Те (руснаците) са потомци на варварската орда. Те откраднаха нашата история и как се опитват да откраднат нашата култура“.

Руският президент Владимир Путин заяви, че ракетните удари по няколко украински града в понеделник, които са били насочени срещу инфраструктурата, и решението за замразяване на участието в програмата за износ на зърно в Черно море са били отговор на атаката с дрон срещу флота на Москва в Крим, за която той обвини Украйна.

В понеделник Путин заяви на пресконференция, че украинските дронове са използвали същите морски коридори, през които преминават корабите със зърно в рамките на споразумението, сключено с посредничеството на ООН.

Киев не е поел отговорност за нападението и отрича да е използвал коридора за сигурност на зърнената програма за военни цели. Организацията на обединените нации заяви, че нито един кораб за превоз на зърно не е използвал маршрута през Черно море в събота, когато Русия заяви, че нейните кораби в Крим са били нападнати.

Междувременно, на 250-тия ден от войната, руски ракети се изсипаха над цялата страна. В Киев се чуха експлозии, които изпратиха черен дим в небето.

В понеделник руските сили обстрелваха инфраструктура в най-малко шест украински региона, съобщи Генералният щаб на украинските въоръжени сили в изявление във Facebook.

„Това не е всичко, което можехме да направим“, каза Путин на телевизионната пресконференция, като посочи, че може да последват още действия.

Украински официални лица съобщиха, че е била засегната енергийна инфраструктура, включително хидроенергийни язовири, което е довело до спиране на електроснабдяването, топлоснабдяването и водоснабдяването.

Олех Синехубов, губернатор на североизточната Харковска област, заяви в Telegram, че около 140 000 жители са останали без ток след атаките, включително около 50 000 жители на град Харков, втория по големина град в Украйна.

Украинските военни съобщиха, че са свалили 44 от общо 50 руски ракети. Но ударите оставиха 80% от Киев без течаща вода, съобщиха властите. Украинската полиция съобщи, че 13 души са били ранени при последните нападения.

През последните три седмици Русия атакува украинската гражданска инфраструктура, използвайки скъпи ракети с далечен обсег и евтини „самоубийствени дронове“ иранско производство, които летят към целта и се взривяват.

Украинският министър-председател Денис Шмихал заяви, че в понеделник при ракетни удари и удари с дронове по 10 украински области са поразени 18 цели, предимно енергийна инфраструктура.

Цените на пшеницата скачат

В събота Москва обяви преустановяване на ролята си в зърнената програма, след като обвини Украйна, че използва въздушни и морски безпилотни летателни апарати, за да атакува кораби в Севастополския залив. Тя предположи, че един от дроновете може да е бил изстрелян от граждански кораб, нает за износ на храни от украински пристанища. Това беше оправданието да се изтегли от споразумението.

„Украйна трябва да гарантира, че няма да има заплахи за гражданските кораби или за руските кораби за доставки“, заяви Путин в понеделник, като отбеляза, че съгласно условията на сделката за зърно Русия е отговорна за осигуряването на сигурността.

Украински служители и представители на ООН съобщиха, че 12 кораба, превозващи зърно, са отплавали от украинските пристанища в понеделник въпреки стъпката на Москва. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната му ще продължи да изпълнява програмата, договорена с посредничеството на ООН и Турция през юли и насочена към облекчаване на глада в света.

„Ние разбираме какво предлагаме на света. Ние предлагаме стабилност на пазара за производство на храни“, каза Зеленски на пресконференция. По-рано той заяви, че Москва „изнудва света с глад“.

В понеделник Държавният департамент на САЩ заяви, че цените на храните са се повишили заради несигурността около сделката за черноморското зърно и че прекратяването на участието на Русия има „непосредствено, вредно“ въздействие върху световната продоволствена сигурност.

Новината, че Москва се оттегля от сделката, доведе до покачване на световните цени на пшеницата с повече от 5% в понеделник сутринта.

Въпреки това продължаващият износ на зърно от украинските пристанища подсказва, че засега е предотвратена нова световна продоволствена криза.

Украйна и Русия са едни от най-големите износители на храни в света. В продължение на три месеца подкрепеното от ООН споразумение гарантира, че украинският износ може да достигне до пазарите, като премахва руската фактическа блокада.

Корабите, които отплаваха в понеделник, включваха и кораб, нает от Световната програма по прехраната на ООН, за да достави 40 000 тона зърно на засегнатата от суша Африка.

Също в понеделник руското министерство на отбраната заяви, че Москва е приключила частичната военна мобилизация, обявена от Путин през септември, и че няма да бъдат издавани нови известия за призоваване.

Путин обяви първата мобилизация на Русия след Втората световна война на 21 септември – една от поредицата ескалиращи мерки в отговор на украинските успехи на бойното поле.

Тогава министърът на отбраната Шойгу заяви, че ще бъдат призовани около 300 000 души допълнителен личен състав. Мобилизацията обаче протече хаотично и хиляди хора избягаха от Русия, за да избегнат призоваването им.

Всичко за войната срещу Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук