зеленски

От средата на юли 2023 г. над 15 000 потребители на социалните мрежи са споделили снимки на Володомир Зеленски и Адолф Хитлер, невярно внушаващи, че на тениската на украинския президент е изобразен нацисткият Железен кръст. В действителност символът е емблемата на въоръжените сили на Украйна. Според гръцки и словашки историци и хералдици той не е свързан с нацистката символика на Третия райх, а е препратка към казашката традиция на Украйна.

„Сигурно е Случайност“, гласи публикация във фейсбук споделяйки снимки на Зеленски и Хитлер. И на двете снимки е направено червено кръгче, за да се подчертаят два детайла – кръстът, изрисуван върху униформената тениска, която носи украинският президент, и медалът „Железен кръст“ на ревера на нацисткия лидер. От 17 юли 2023 г. насам публикацията е споделена над 15 000 пъти.

„Те са нацисти и Путин затова поведе борба с тях“, коментира потребител под един от постовете. „Природата е велика! Нищо случайно няма! Лика и прилика!“, пише друг.

С помощта на обратно търсене на изображения открихме същия колаж, публикуван през май 2023 г. в някои прокремълски канали в Телеграм например тук или тук.

Подобни сравнения на снимки се появиха миналата година на езици като гръцки, английски, тайландски или словашки. Екипите на AFP Тайланд и Словакиявече опровергаха твърденията.

Публикациите от 2022 г. използват снимка на Зеленски от онлайн обръщението (архив) му към Конгреса на САЩ на 16 март 2022 г., в която отправя молба за помощ срещу руската инвазия.

Президентът Владимир Путин оправда нахлуването в Украйна на 24 февруари 2022 g. с мотива, че иска да „демилитаризира“ и „денацифицира“ нейното правителство.

Зеленски е от еврейски произход и губи част от семейството си в осъществявания от нацистите Холокост по време на Втората световна война, както е посочено в тази публикация. През януари 2020 г. той разказва пред Times of Israel, че произхожда от „традиционно съветско еврейско семейство“. През октомври 2021 г. украинският президент говори при откриването на новия мемориал Бабин Яр край Киев, отбелязвайки 80-годишнината от клането, при което нацистите избиват над 30 хил. евреи.

Символ на въоръжените сили на Украйна

Търсенето в интернет на дизайна на тениската показва, че това е символът на Въоръжените сили на Украйна, както е видно от официалния им уебсайт.

Сравнение на снимки на Зеленски по време на речта му на 16 март 2022 г (вляво) и символа на Въоръжените сили на Украйна (вдясно)

Това е различно от Железния кръст, първоначално пруско военно отличие, използвано от 1813 г., което е възстановено в нацисткия Трети райх по време на управлението на Адолф Хитлер през 1939 г., като в центъра му е добавена свастика.

Тази емблема е официално приета през юни 2006 г. с Указ 551/2006 на Виктор Юшченко, който е президент на Украйна от 2005 до 2010 г.

Указът гласи: „Емблемата на Въоръжените сили на Украйна представлява прав равностранен кръст с разминаващи се рамена в малинов цвят, в центъра на който в кръгла синя рондела е изобразена емблемата на княжеската държава на Владимир Велики. Височината на рондела е 2/5 от височината на кръста. Ръбовете на кръста и рондела са златисти.“

Владимир Велики е великият киевски княз и първият християнски владетел на Киевска Рус в края на X век. Смятан е за една от най-значимите украински исторически личности.

Препратка към казашката традиция в Украйна

За да обясним разликата между двата символа, се свързахме с гръцкия историк Ставрула Маврогени от Катедрата по балканистика, славистика и ориенталистика на Университета на Македония и директор на Изследователския център за история и документация на Македония.

Маврогени отговори на AFP на 1 април 2022 г., че „изображението на кръста не е свързано с „Железния кръст“ или, алтернативно, с „Рицарския кръст“, високото отличие на нацистка Германия. Железният кръст е вариант на средновековния тип християнски кръст и е бил използван като парадна военна емблема още през XIX в. в Прусия“.

„Всъщност кръстът, използван в емблемата и знамето на Въоръжените сили на Украйна, произлиза от кръста, използван от казаците, и се среща на всички места, където са погребани хора от казашки произход“, пише професорът до AFP.

Позовавайки се на украински указ от юни 2006 г., професор Маврогени казва, че тризъбецът (тризъбец) в центъра на синята рондела е символ на княжеската държава на Владимир Велики, „който е управлявал от 980 до 1015 г. и носи титлата изапостол, защото именно той е въвел християнството сред руснаците“.

Запазени каменни казашки кръстове могат да бъдат открити в казашките гробища в цяла Украйна, например в Одеса, Кременец или Запорожка област.

Ладислав Вртел, председател на Комисията по хералдика към словашкото Министерство на вътрешните работи, заяви пред AFP на 23 март 2022 г., че в случая с емблемата, която Зеленски е носил на тениската си, „в хералдическата терминология тя може да се опише като гръцки клиновиден кръст, в средата на който има рондел със знака на Владимирския тризъбец, т.е. знакът от националния герб на Украйна“.

Германският „Железен кръст“ „има силуета на гръцкия патеобразен кръст и се характеризира с черния си цвят и сребърната рамка“, добавя Вртел. Характерната бяла или сребърна рамка се споменава и от други източници тук.

AFP Словакия открива и оригиналните източници на водещия украински хералдик, историк и експерт по украинско казачество Александър Муравьов, който според биографията му е допринесъл за създаването първо на Военно-хералдическата служба, а по-късно и на Департамента за военна символика и хералдика.

В статия от юни 2006 г., публикувана във Военноисторическия алманах, Муравьов обяснява, че кръстът, използван в новата емблема на Въоръжените сили на Украйна, е заимстван от казашките знамена и печати. „(Във военните) знамена преобладава малиновият цвят, който в народното съзнание се свързва с казачеството“, обяснява Муравьов в същата статия от 2006 г.

През XVI в. казаците обединяват други самоуправляващи се общности и създават специално военно общество в степите на Днепър и Дон. Казаците защитават пограничното население на Украйна от татарските набези и провеждат собствени походи на кримска територия.

Подобен казашки кръст се използва и в други украински служби като Държавната служба за охрана на границата или Службата за сигурност на Украйна, макар и с различни цветове.

AFP вече е опровергавала на български различни твърдения, раздухвани от прокремълската пропаганда, че в Украйна нацизмът е на почит. Така например в края на 2022 г. опровергахме твърденията (тук), че Зеленски е подарил знаме с инициалите на нацистко паравоенно формирование или пък, че снимки показват началника на полицията в Киев, покрит с нацистки татуировки. През април екипът за проверка на факти на AFP на немски опроверга твърденията, че кадри показват как върху изпратени за Украйна танкове са били изписани нацистки знаци.

Още за фалшивите новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук