Данните от последните изследвания показват, че COVID-19 става по-лесно инфекциозен, по-лесно се разпространява, по-лесно заразява хората, но е по-малко смъртоносен. Трудно е да се каже на какво се дължи това. Очевидно вирусът мутира, това заяви в Сутрешния блок на БНТ акад. Богдан Петрунов, имунолог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Процентът на мутация на този вирус е по-малък в сравнение с тази на грипния вирус, но мутация има. Не знаем в каква насока ще продължи тя в бъдеще.
„От епидемиологична гледна точка е важно да се отбележи, че сега разпространението е най-голямо сред хората в активна възраст – 14-25-30-годишна възраст. Четирикратно е по-висока инфекциозността на тази възрастова група в сравнение с възрастните хора. Те имат най-различни форми на социални контакти, които особено лятно време се интензивицират и младите хора са най-широко ангажирани в тези социални контакти, а това води до много по-широко разпространение на вируса“, допълни акад. Петрунов.
Той отбеляза, че придружаващите заболявания са важни, но не бива да забравяме, че разпространението на COVID-19 може да продължи много дълго и на този етап се знае много малко за последиците.
Трудно е да кажем докога ще продължи тази епидемия. По думите на акад. Петрунов най-малко 70-80% от човешката популация трябва да бъде заразена, за да можем да говорим, че той ще затихне.
Единствено в Индия, където е проведено огромно изследване сред населението, се съобщава за около 30% хора с имунитет. За първи път се съобщава такава висока цифра. Досега наличието на антитела е много ниско. Това показа, че не само наличието на антитела е водещо, а клетъчният имунитет, който трябва да се изучава, подчерта акад. Петрунов, защото той ще е в основата на т.нар. популационен имунитет, за който говорим от много дълго време.
Акад. Петрунов беше категоричен, че учебната година трябва да започне нормално при всички мерки за неразпространение на вируса.
„Носенето на маски от учениците няма да реши проблема, учителите трябва да носят, за да се пазят и да пазят и децата, но задължаването на децата да носят маски ще бъде неразбория, която няма да реши проблема“, каза той.
Важно е да се вземат мерки за засилване на естествения, вродения имунитет, но това да се направи, когато човек е абсолютно здрав, препоръча той и допълни, че ранното ваксиниране срещу грип тази година би помогнала да се създаде кръстосан имунитет и да увеличи тренирания имунитет.