На снимката: Андрей Гюров и Любомир Каримански
На снимката: Андрей Гюров и Любомир Каримански

Много граждани се питат защо управляващата коалиция в лицето на „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, а от вчера и БСП, отказват да подкрепят кандидатурата на Любомир Каримански за управител на БНБ. Тя бе издигната от „Има такъв народ“, партията на Слави Трифонов, която е и четвъртия член в тази коалиция.

Основните обществени критики срещу Каримански са свързани с притеснения, относно неговата професионална биография.

Хората на Слави Трифонов упорито и подозрително искат да наложат своята кандидатура на всяка цена, макар подобни условия да не са част от коалиционното споразумение на правителството. По този начин се подлага на риск съществуването на коалицията, и се подкопава политическата стабилност на страната в един особено труден момент. Да не забравяме, че подобен сценарий вече е игран и може да се случи за трети път. Миналата година по време на изборите за 45 и 46 НС, именно по вина на ИТН, и отново заради нейни кандидати с „петна“ в биографията, два пъти не можа да се състави редовен парламент.

Едно от възможните обяснения за подобно поведение е, че освен в прокуратурата, БНБ е другото място, където могат да бъдат открити следи от фалита на КТБ и изчезналите около 4 милиарда лева – пари на клиенти, данъкоплатци и държавни структури. В интерес на определени политически кръгове, които стояха зад разграбването на КТБ, е да имат „подходящ“ управител на БНБ. Целта е да не се рови повече в документите на фалиралата, не без помощта на БНБ, Кооперативна търговска банка.

Вчера основният опонент на Любомир Каримански Андрей Гюров, кандидат на „Продължаваме промяната“, се оттегли от състезанието. Сега, ако Каримански не се откаже, резултатът ще е ясен – състезание с един „кон“, почти сигурно подкрепен от ИТН, ГЕРБ и ДПС.

Залогът е огромен, тъй като България я очакват важни предизвикателства, като влизането в еврозоната и справянето с последствията от кризите, които ни затрупват. В тази връзка БНБ би могла да изиграе както положителна и катализираща роля, така и отрицателна и възпираща, в зависимост от лицето, което стои начело.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук