Последният сблъсък за Световната купа между САЩ и Иран преди 24 години се смята за един от най-политическите мачове в историята на футбола.
Този път политическият подтекст е също толкова силен, а отношенията може би още по-обтегнати, тъй като САЩ и Иран се изправят отново във вторник в Катар (днес, мачът ще се играе от 21:00 часа наше време, бел.ред.)
Националните протести в Иран, разширяващата се ядрена програма и регионалните и международните атаки, свързани с Техеран, изтласкаха мача извън стадиона и го превърнаха в геополитика.
Независимо от резултата, напрежението вероятно само ще се засилва през следващите месеци.
Кога са се влошили отношенията между САЩ и Иран, зависи от това кого ще попитате. Иранците посочват подкрепения от ЦРУ преврат през 1953 г., който затвърждава властта на шах Мохамед Реза Пахлави. Американците си спомнят за превземането на американското посолство през 1979 г. и 444-дневната заложническа криза по време на Иранската революция.
Във футбола обаче хронологията е много по-опростена, тъй като Иран и САЩ едва за втори път ще играят помежду си на Световното първенство по футбол.
Последният път беше на турнира във Франция през 1998 г. – едно съвсем различно време в Ислямската република. Иран спечели с 2:1 в Лион – ниска точка за мъжкия отбор на САЩ, тъй като иранците празнуваха в Техеран.
Тогава върховният лидер аятолах Али Хаменей похвали иранския отбор, като заяви, че „силният и арогантен противник усети горчивия вкус на поражението“.
Но извън терена тогавашният президент на Иран Мохамед Хатами се стремеше да подобри връзките си със Запада и с целия свят. Вътре в Иран Хатами прокарваше така наречените „реформаторски“ политики, като се стремеше да либерализира някои аспекти на теокрацията, запазвайки нейната структура с върховен лидер на върха.
Президентът на САЩ Бил Клинтън и неговата администрация се надяваха, че изборът на Хатами може да бъде част от размразяването на климата.
Двата отбора позираха за обща снимка, а иранските играчи подариха бели цветя на американските си съперници. САЩ подариха на иранците знаменца на Американската футболна федерация. Те дори си размениха фланелки, въпреки че иранците не ги облякоха. По-късно те изиграха и приятелска среща в Пасадена, Калифорния.
24 години по-късно отношенията са може би по-напрегнати, отколкото някога са били.
След избирането на президента Ебрахим Раиси, протеже на Хаменей, който участва в масовата екзекуция на хиляди политически затворници в края на ирано-иракската война през 1988 г., Иран вече се управлява изцяло от хардлайнери.
След провала на ядреното споразумение на Иран със световните сили от 2015 г., предизвикан от едностранното оттегляне на президента Доналд Тръмп от споразумението, Техеран вече обогатява уран до 60% чистота – кратка техническа стъпка от нивата на чистота за оръжия. Експертите по неразпространение на ядреното оръжие предупреждават, че Ислямската република вече разполага с достатъчно уран, за да създаде поне една ядрена бомба.
На фона на разпадането на сделката от години Близкият изток е разтърсван от сенчеста война, включваща удари с дронове, целенасочени убийства и саботажи. Междувременно Русия нанася удари по граждански райони и енергийна инфраструктура в Украйна с дронове, произведени в Иран.
В продължение на два месеца Иран е разтърсван от масови протести, последвали смъртта на Махса Амини, 22-годишна жена, която по-рано е била задържана от нравствената полиция на страната. Според правозащитната група „Активисти за човешки права в Иран“, която следи демонстрациите, от началото на протестите са убити най-малко 451 души, а над 18 000 са арестувани.
На Световното първенство по футбол в Катар победата на Иран с 2:0 срещу Уелс осигури кратък момент на добри новини за привържениците на твърдата линия. След мача полицията за борба с безредиците в Техеран развяваше ирански знамена на улицата, което разгневи демонстрантите. Самият Хаменей призна, че победата е „предизвикала радост в страната“.
Върховният лидер обаче предупреди, че „когато се провежда Световното първенство по футбол, всички погледи са насочени към него. Противникът обикновено се възползва от този небрежен момент, за да действа“.
Със засилването на демонстрациите Иран твърди, без да предоставя доказателства, че враговете му в чужбина, включително САЩ, подклаждат размириците. На Световното първенство по футбол, на което организаторите се надяваха да отделят политиката от терена, това напрежение се разрази по стадионите, където проправителствени и антиправителствени демонстранти си крещяха един на друг.
Преди мача във вторник на стадион „Ал Тумама“ Иран пусна пропагандно видео, в което малки деца, включително момичета с бели хиджаби, пеят пред малък терен. Размахвайки знамена и на фона на взривяващ синтезатор, децата пеят: „Подкрепяме те на трибуните, всички в един глас Иран, Иран“.
„Чакаме гол, сърцето ни секунда след секунда бие за нашия Иран“, добавят те.
Подобна победа може да се окаже допълнителен стимул за твърдолинейните партии. Те вече реагираха гневно на протеста на Футболната федерация на САЩ, която в публикации в социалните мрежи за кратко изтри емблемата на Ислямската република от знамето на Иран.
Не е ясно дали ирански или американски правителствени служители ще присъстват на мача. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен вече присъства на мача на САЩ срещу Уелс в началото на турнира.
Но противниците на иранското правителство са на разположение в Катар със свое послание. Сред тях е бившият говорител на Държавния департамент на САЩ Морган Ортагюс, който пристигна в понеделник следобед за мача с Иран. Ортагъс е служила в администрацията на Тръмп и е била едно от лицата на така наречената от него кампания за „максимален натиск“.
„Това е един от онези ключови моменти, когато геополитиката и спортът се сблъскват“, каза Ортагъс пред „Асошиейтед прес“. „Виждате как иранският отбор прави всичко възможно, за да се застъпи за протестиращите и мирно демонстриращите хора“.
Текстът е публикуван в „Асошиейтед прес“. Негов автор е Джон Гамбрел. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още актуални анализи – четете тук.