Сидни Райли. шпионин

Антикомунистическият шпионин Сидни Райли е заловен от СССР на 27 септември 1925 г. и застрелян скоро след това. Въпреки че много аспекти от живота му остават мистерия, едно нещо за него е сигурно – той бил дълбоко свързан с Русия като се започне от раждането му до опита му да убие Ленин.

Сидни Райли. шпионин
Сидни Райли

„Болшевизмът е роден в кръвопролития… Неговите лидери са престъпници и убийци”, казал някога Сидни Райли. Той бил агент на британските тайни служби и е смятан за вдъхновението на Иън Флеминг да създаде историята на шпионина Джеймс Бонд.

Райли имал дълбоки руски корени и посветил живота си на победата на режима, който идва на власт през 1917 г. За съжаление опитът му се проваля гръмко.

ЧОВЕКЪТ С МНОГО ИМЕНА

Райли разказвал на различни хора различни истории за живота си. Пред някои твърдял, че е ирландски пастор, а пред други – че е наследник на благородна руска фамилия. Всичко зависело от това пред кого се представя. Днес повечето историци се съгласяват, че той е роден през 1873 г. в еврейско семейство в Одеса, тогава част от Руската империя.

Сидни Райли. шпионин

Истинската му фамилия е Розенблум, но собственото му име остава мистерия – различни източници го назовават Саймън, Зигмунд, Соломон или Георги. През 1896 г. той пристига в Лондон, където се жени за жена от ирландски произход и сменя името си на Сидни Райли.

ДВОЕН-ТРОЕН АГЕНТ

Биографите на Райли все още спорят дали той бил британски шпионин преди Октомврийската революция. По негови спомени се знае, че започва кариерата си в британското разузнаване през 90-те години на 19 век, но според историка Андрю Кук, той лъже за това и всъщност тогава е работел като художник, фокусирайки се върху трупането на собствено богатство.

Сидни Райли. шпионин

Историците твърдят със сигурност, че на Райли не можело да му се вярва – по време на Руско-Японската война (1904-1905) той бил доносник и на Русия, и на Япония. Докато живеел в Русия през 1906 г. той се забъркал с руски революционни организации, като едновременно с това бил агент и на британците, и на царистите.

Докато играел на всички фронтове, Райли не забравял да държи банковата си сметка пълна, за да може тя да обслужва охолния му начин на живот – той бил известен женкар и марджия. „Смятаме, че не може да му се има доверие и не е подходящ за работата, която му възлагаме”, пише един от агентите на британските тайни служби в навечерието на Първата световна война.

МИСИЯ РУСИЯ

Въпреки това Райли печели доверието и на Уинстън Чърчил, и на Мансфилд Къминг. Според британските лидери той бил харизматичен, безразсъден и невероятно добър в работата си. Затова през 1917 г. Райли бил изпратен на мисия в Русия – страната, от която той винаги много се интересувал.

Сидни Райли. шпионин

Докато живеел там под прикритие, той успял да вербува важни двойни агенти. Още по-удивителен бил фактът, че той някак си успял да си извоюва сертификат от болшевишките тайни служби, който му давал достъп до Кремъл. Затова той решил, че най-добрата възможност да победи болшевиките, е да отреже главата на змията – да убие техните лидери Владимир Ленин и Лев Троцки.

ПЛАНЪТ И ПОСЛЕДСТВИЯТА

Заедно с други британски агенти Райли планирал преврат. Латвийските полкове, които охранявали лидерите на Болшевишката партия, трябвало да се обърнат срещу господарите си. Лидерът на военната охрана – Едуард Берзин – обещал да го направи и затова му били платени над 38 хил. долара от британците.

Сидни Райли. шпионин

Проблемът обаче бил, че Берзин нямал никакво намерение да предава болшевиките – той действал като провокатор по заповед на чекистите. След като Берзин измъкнал огромна сума пари от британците, властите по чудо „разкрили” конспирацията и щурмували посолството, където се криел Райли. Затова той избягал в Европа.

ПОСЛЕДНАТА ВИЗИТА

Агентът неуморно продължавал с опитите си да унищожи съветските управници. През 1918 г. той прекарал няколко месеца е южна Русия, където били концентрирани войските на Бялата армия, опитвайки се да убеди британците да ги подкрепят икономически и военно. Но тези усилия били напразни. Бялата армия загубила и болшевиките успели отново да изгонят Райли.

През септември 1925 г. той пресякъл руско-финландската граница, за да се срещне със свои съмишленици от антикомунистическата организация „Доверие”. В крайна сметка се оказало, че цялата организация е фалшификация на чекистите с цел да заловят всички врагове на СССР зад граница.

Въпреки опита и хитростта си, Райли паднал в капана на болшевиките заедно с останалите си съмишленици. Той бил екзекутиран в горите край Москва през ноември 1925 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук