Жан-Клод Юнкер
на снимката: председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че е достатъчно един или двама от членовете на ЕС да напуснат пакта на ООН за миграцията, за да бъде отслабена позицията на Съюза.

Изявлението му идва точно в деня, в който българското правителство заяви, че няма да се присъедини към пакта.

По този начин страната ни се нареди до Унгария, Полша и Австрия, които вече заеха антиевропейска позиция и заявиха, че най-вероятно ще се дистанцират от пакта на ООН.

Тази седмица и чешкото правителство трябва да гласува – но най-вероятно и то ще се дистанцира – за присъединяването към документа, одобрен през юли от всичките 193 страни – членки на ООН, без САЩ.

Днес швейцарският дипломат Пиетро Мона, който беше един от ключовите играчи при при подготовката на пакта, заяви, че с него малки държави като Швейцария по-добре ще защитят националните си интереси.

„Пактът ни дава допълнителни инструменти да постигнем споразумения за репатриране, например с държави като Еритрея“, обясни той.

В Швейцария правителството заяви през октомври след спорове, че ще подпише документа, но след това и двете камари на парламента призоваха подписването да бъде отложено и дори – ако трябва – крайното решение да бъде взето на референдум от всички избиратели.

Критиките към пакта на ООН най-вече идват от националистическите среди в различните държави. Според противниците на документа, с него се размивала границата между легална и нелегална миграция.

Според ООН текстът се занимава с това как да бъдат защитени мигрантите, как да бъдат интегрирани в отделните страни и как да стане връщането в родината им.

Световната организация смята, че това е историческо и изчерпателно споразумение, създаващо основата за бъдещи политики по проблема с миграцията по света, който няма да изчезне в близките десетилетия.

Пактът за миграцията на ООН трябва да бъде подписан през декември в Мароко.

Припомняме, че днес българското правителство реши България да не се присъедини към пакта за миграцията на ООН. Най-активни за формирането на такова решение бяха депутатите от „Обединени патриоти“ и БСП.

Това е поредното решение на правителството, с което то застава срещу общите решения на развитите западни страни. Първото такова беше свързано с отхвърлянето на Истанбулската конвенция, второто – с отказа за изгонване на руски дипломати, а третото е днес – с отхвърлянето на пакта за миграцията на ООН.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук