Немислимото се случи ! Витоша (Бистрица) ще е част от българския футболен елит за сезон 2017/2018 година, след като в баража за място в Първа лига победи отбора на Нефтохимик с 1:0.

Историческото попадение за бистришките тигри отбеляза единственият чужденец в състава Пол Отофе. След края на мача се отприщи бурна радост сред играчите на тима, в който често за здраве рита и премиерът Бойко Борисов.

Наставникът Ангелов повтори успеха си отпреди 10 години, когато начело на Видима-Раковски, отново на 2 юни, елиминира Нефтохимик със същия резултат.

Попадението за успеха падна в 58-ата минута, когато Витоша успя да открие резултата с първия си точен удар в мача. Тогава Ангел Стоянов центрира перфектно от границата на наказателното поле и качи топката на главата на Пол Отофе, който се беше вклинил между двамата централни защитници и с глава простреля вратаря за 1:0.

До края на двубоя Нефтохимик атакуваше, но твърде хаотично и безидейно. Витоша се беше прибрал в половината си и отбиваше натиска на съперника. Нервните фенове на бургазлии започнаха да безчинстват и за малко да нахлуят на терена, но бяха усмирени от полицията.

В крайна сметка, въпреки нервните моменти на края, нямаше повече опасности и попадения и така тоталният аутсайдер Витоша Бистрица си извоюва позиция в елита за първи път в историята.

Старши треньорът на Витоша Бистрица Костадин Ангелов бе изключително доволен от големия успех с 1:0 над Нефтохимик.

“Вярвах, че ще можем да победим. Знаех, че това е един огромен шанс. Заслужихме този успех. Победихме, защото разполагаме с добри играчи. Това се видя и днес. Опитвахме се да държим повече топката, това беше част от тактиката. Бяхме смели и затова победихме. Искам да благодаря на нашия президент. Ние имаме един уникален шанс да покажем себе си. Да покажем нашия стил. Няма да правим мащабна селекция. След една седмица ще почнем подготовка. Витоша се подчинява на това да играе футбол, да пресира високо. Ще продължим да правим точно това”, сподели щастливия Ангелов.

Треньорът на Нефтохимик Христо Янев изрази разочарованието си от отпадането на тима от Първа лига.

“Организационно Нефтохимик не е готов за елита. Има много причини за отпадането ни.  Клубът не е на ниво за да може да вдъхне увереност във футболистите и резултатите закономерно са такива. Поздравявам Витоша Бистрица. Заслужено ни победиха и ще играят в елита. Не мога да се оплаквам от лошия терен, защото беше еднакъв и за двата отбора. Ние, футболистите и треньорското ръководство, също не се справихме с поставената задача – да спечелим мача”, коментира Христо Янев.

Междувременно отборът на Нефтохимик е пред разпадане след загубата от Витоша (Бистрица) с 0:1 в баража за оставане на Първа лига. Изпълнителният директор Николай Тодоров е подал своята оставка, информира KotaSport.com.

IOV_4519
Бъдещето на Нефтохимик е повече от неясно след загубата от Витоша (Бистрица) и отпадането на тима от Първа професионална лига

Това се e случило минути след загубата от Витоша. За момента това е станало само устно, а в първия работен ден от идната седмица изпълнителният директор ще стори това и писмено.

Тодоров бе назначен за изпълнителен директор след оставката на Благо Митрев през месец март. Той стана и председател на Съвета на директорите след оттеглянето на този пост на спонсора Павел Бошнаков.

Бъдещето пред Нефтохимик става много неясно, след като няма гаранции за финансиране. Със сигурност през следващите дни събитията около клуба ще са бурни и непредсказуеми.