Гешев
на снимката: Димитър Петров - заместник-ръководител на Специализираната прокуратура, неговият началник и шеф на специализираната прокуратура - Иван Гешев, председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев и Антон Славчев - предложен от Георгиев за негов заместник.

Посредникът за получаването на подкупа, с който прокуратурата твърди, че е била задържана Десислава Иванчева – районен кмет на „Младост”, е направил самопризнания.

Това обяви шефът на Специализираната прокуратура Иван Гешев в интервю за БНТ. По думите му посредникът вече също има качеството на обвиняем по делото.

Той отказа да го назове по име, но по неофициална информация става въпрос за бившия районен кмет от ГЕРБ Петко Дюлгеров.

Вчера на брифинг Гешев обясни, че човекът, посредничил за подкупа, е проявил желание да сътрудничи на разследващите веднага след задържането му във вторник и дори е написал 4 страници обяснения.

Те обаче нямат доказателствена стойност, тъй като към онзи момент мъжът не е бил нито в качеството на свидетел, нито на обвиняем.

От думите на Гешев в четвъртък стана ясно, че след като е получил обвинение като помагач, посредникът отново е сътрудничил на прокуратурата, признавайки ролята си в корупционната схема.

Ден, след като даде специална пресконференция по случая заедно с шефа на новата Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, ръководителят на спецпрокуратурата се включи на живо в сутрешните блокове на БНТ, БТВ и Нова телевизия, за да разкаже отново подробната версия на държавното обвинение.

Според нея Десислава Иванчева умишлено е забавила с над една година елементарна процедура по изменение на работен устройствен план във връзка с крупен инвестиционен проект, докато „житейски“ изнудвала строителния предприемач, стоящ за него.

Гешев разказа, че „търговските преговори“ с потърпевшия инвеститор продължили над 3 месеца, като през цялото време разследващите надлежно документирали със специални разузнавателни средства (СРС) разговорите и срещите между кметицата, посредника и потърпевшия бизнесмен.

Гешев
на снимката: шефът на специализираната прокуратура Иван Гешев

„Първоначално бяха поискани, както казах, пазърлъкът тръгна от 20-те евро на кв. метър, а инвестиционните намерения на човека са за 49 000 кв. метра РЗП (разгърната застроена площ) – това означава над 1 милион евро. В крайна сметка се стигна до 500 000 евро окончателна цена – отстъпка за количество, като първоначалната цена, която трябваше да се даде за един обект, беше 250 000 евро и тези 70 000 евро, които в крайна сметка задържахме преди два дена, се оказаха първата вноска от тези 250 000 евро. Останалите вноски бяха разсрочени към определени моменти на осъществяване на строежа“, разказа Гешев пред БНТ.

Попитан дали цялата тази хронология е скрепена с годни доказателства от СРС-та, той отвърна: „Не се съмнявайте, иначе нямаше да го твърдя.“

Иван Гешев категорично отхвърли в интервютата му версията на Иванчева и нейните защитници, че намерените в колата им с Петрова 56 000 белязани евро са били „подхвърлени“. От сделката посредникът взел 14 000 евро.

„Надявам се адвокатите и обвиняемите да минат на по-сериозни версии“, иронично заяви Гешев пред бТВ, допълвайки, че тези твърдения „са несериозни за всеки поне със средно ниво на интелигентност“.

И добави:

„Какво искате да ви кажа? Че марсианци са ги сложили в колата? Има и такава версия, но е крайно невероятна“, добави шефът на спецпрокуратурата повтаряйки думите си отпреди ден, че и тримата обвиняеми „светнали“ при изследването за това дали по тях има вещество като това, с което са били маркирани парите.

Иван Гешев добави, че парите, които са намерени в колата на Иванчева са белязани и описани по номера.

Попитан защо е било необходимо обиските, описването на парите и освидетелстването на следите от маркировката по задържаните да се извършват на улицата и във фоайето на спортното министерство пред погледа на журналисти и случайни минувачи, Гешев отново каза, че такива били изискванията на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).

„Според НПК при претърсване и изземване в жилище или помещение, лицата, които ползват жилището и помещението, това е член 162, присъстват на претърсването. Спряхме ги в първия момент, в който успяхме да ги задържим и когато бяхме сигурни, че парите са в тях. И започнахме претърсване – на мястото, на което успяхме да ги спрем. Повярвайте ми, няма как да планираме, че те ще решат да минат пред министерство и, че ще бъдат в центъра на София. Кажете ми какво да направя – да оставим, да рискуваме да загубим парите?“

От думите му стана ясно още, че в четвъртък или в петък разследващите ще поискат от спецсъда да определи на Десислава Иванчева и Биляна Петрова най-тежките мерки за неотклонение „задържане под стража“, тъй като и двете са обвинени за подкуп в особено големи размери, представляващ особено тежък случай. Колкото до посредника Петко Дюлгеров, прокуратурата явно няма да иска постоянния му арест, след като е направил самопризнания.

Кметът на „Младост” Десислава Иванчева беше показно арестувана в центъра на София през вчерашния ден от маскирани служители на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, а след 10 часа разпити беше освободена.

Свързана новина:

Зрелищно арестуваният кмет на „Младост” късно снощи бе освободен

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук