„Отказът на служебното правителство за 6 от 7 танкера с втечнен газ (LNG) е неприемлив“. Това заяви Ивайло Мирчев от „Демократична България“ в своя публикация във Фейсбук. „Действията на служебния кабинет до този момент изглеждат като опит да бъде вкаран отново „Газпром“ като доставчик“, пише още той.
Думите му идват след като вчера служебното правителство на президента Румен Радев съобщи, че ще отхвърли почти изцяло офертата за седемте танкера втечнен газ, договорени от кабинета „Петков“, като ще приеме само един товарен кораб. Вижте повече.
Вижте цялата публикация на бившия народен представител от ДБ Ивайло Мирчев:
Отказът на служебното правителство за 6 от 7 танкера с втечнен газ (LNG) е неприемлив на фона на кризата с доставките за зимата. Ненужното бавене на преговорите с Турция през последните 2 седмици доведоха до невъзможност да се приеме офертата на американската компания Cheniere. Това поставя под риск доставките до края на отоплителния сезон през 2023 г.
Добрата новина е пробивът с Турция и възможностите за използване на терминали за регазификация на втечнен природен газ там. С Турция, обаче не трябва да има еднократно действие, а споразумение за междусистемно свързване, така че да можем да внасяме газ по всяко време, използвайки Трансбалканския тръбопровод.
Действията на служебния кабинет до този момент изглеждат като опит да бъде вкаран отново „Газпром“ като доставчик. Русия се доказа като ненадежден източник, а цената на руския газ не отстъпва значително от тази на втечнения. Путин решава кога да врътне кранчето на една или друга държава. „Газпром“ не е нищо повече от геополитически инструмент в ръцете на обезумял диктатор. Грешка ще е България да направи завой в тази посока.
Да компенсираме целия дефицит с газ от Азербайджан също не е особено умен подход, защото извън договорите на ниска цена за 1 млрд. куб. м годишно, допълнителните количества ще са на борсови цени, т.е. отново над това, което бихме платили за LNG.
Дългосрочен договор за внос на втечнен газ би дал по-гъвкави условия и по-ниска цена и ще предотврати това „Булгаргаз“ да купува месец за месец от търговци, възползващи се от трудното положение на България.
Това, което правителството трябва да направи:
– Да продължи преговорите с Гърция за запазване слотове на гръцкия терминал включително след рамково споразумение за солидарност на използването на терминала;
– Да сключи споразумение с Турция за междусистемно свързване, така че да можем да внасяме LNG по всяко време;
– Да даде акт 16 на гръцката връзка, за да получим евтиния азерски газ по нея и то преди началото на отоплителния сезон, за да се гарантира поевтиняване на газ и отопление;
– Да се запазят слотове за ноември и декември, за да се гарантират нужните количества газ;
– Да подготви план за компенсиране на битовите потребители и бизнеса за високите цени на газа;
– Да се сключи договор за LNG доставки за минимум 12 месеца, за да се гарантира потреблението в България дори при пълно спиране на руския газ за Европа тази зима.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!